Haşhaş sapının şekerlere enzimatik hidrolizi ve kinetiğinin incelenmesi
Enzymatic hydrolysis of poppy straw to sugars and analysis of its kinetics
- Tez No: 379496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, haşhaş sapına fermente şeker eldesi için alkali ön işlem uygulanmış ve önişlem parametrelerinin, NaOH konsantrasyonu (% 1,0–3,0 w/v), ön işlem sıcaklığı (60-90 ° C) ve ön işlem süresinin (30-90 dak), glukoz geri kazanımı, lignin giderimi, selüloz geri kazanımı üzerine etkileri Yanıt Yüzey Yöntemi (YYY) kullanılarak incelenmiştir. Selüloz kazanımı başlangıç hammaddesindeki selüloz miktarına göre % 61,02-%99,14 arasında değişmektedir. En yüksek lignin giderimi (% 43,43), 90 °C, % 3,50 NaOH ve 90 dak. ön işlem koşulları altında elde edilmiştir. Maksimum glukoz verimi için optimum ön işlem koşulları % 2,40 w/v NaOH, 70 dak. ve 80 °C olarak bulunmuştur. Bu koşullarda, deneysel glukoz ve ksiloz verimi sırasıyla 499,35 mg /g selüloz ve 498,66 mg ksiloz / g ksiloz olarak bulunmuştur. Bu çalışmada enzimatik hidroliz kinetiği Michaelis-Menten ve difüzyon limitli kinetik yöntemleri ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study response surface methodology (RSM) was employed to optimize dilute alkaline pretreatment condition for maximum glucose yield of poppy stalk with respect to NaOH concentration (1.0–3.0%, w/v), pretreatment temperature (60−90°C) and pretreatment time (30−90 min). Recovery of cellulose ranged from 61.02% to 99.14% based on the initial cellulose content in the raw material. The highest lignin removal (43.43 %) was obtained at the pretreatment conditions of 90 °C, 3.50% NaOH for 90 min. The optimum pretreatment conditions for maximum glucose yield after enzymatic hydrolysis were found as 2.40% w/v NaOH, 70 min, and 80 °C. At this condition, experimental glucose and xylose yields were found as 499.35 mg/g glucan, and 498.66 mg xylose/ g xylan, respectively. Enzymatic hydrolysis kinetics of pretreated poppy stalks was also modelled based on the Michaelis-Menten and diffusion limited kinetic models.