Selülozik esaslı kumaşlara güç tutuşur özellik kazandıran yenilikçi malzemeler geliştirilmesi
Development of novel flame retardants for cellulosic fabrics
  1. Tez No: 379498
  2. Yazar: YASEMİN AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğal lifler içerisinde en geniş kullanım alanına sahip olan pamuklu kumaşların kolay yanmaları ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında, pamuklu kumaşların yanma performanslarını arttırmak amacı ile çinko borat ve fosfor esaslı kimyasal içeren yeni malzemeler geliştirilmeye çalışılmış ve yaygın kullanılan güç tutuşur ticarî kimyasallar ile performansları karşılaştırılmıştır. Öncelikle etken maddelerin tane boyutları mikron altı seviyelere düşürülmüştür. Kimyasallar emdirme yöntemi ile kumaşlara aplike edilmiştir. Malzemelerin karakterizasyon testlerinde ve uygulama yapılan kumaşların yüzey analizlerinde taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Kimyasalların ve işlem gören kumaşların termal analizleri TG/DTA ile, spektroskopik analizleri FITR/ATR ile ve renk değişimleri de spektrofotometre ile gerçekleştirilmiştir. Kumaşların yanma performansları Limit oksijen indeks testi (LOI) ve dikey yanma test yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tez çalışması sonucunda pamuklu kumaşın güç tutuşurluk değerini arttıran malzemeler elde edilebilmiştir. Birbirlerini destekleyen LOI, dikey yakma ve termal analiz sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite their widespread use, the low fire resistance of cotton fabrics brings up serious concerns. In this study, to improve the cotton fabrics burning behaviour zinc borate, phosphor based chemicals and flame retardant chemicals were used. Particle size of zinc borate and phosphorus based chemicals were decreased to submicron scale by attrition milling and planetary mill. All chemicals were applied to cotton fabrics by padding. SEM was used for characterization of chemicals and surface analyses of fabrics. Thermal analysis of chemicals and treated cotton fabrics were performed by TG/DTA. FTIR/ATR also was used for surface analyses of treated fabrics. Spectrophotometer was used to determine colour change of fabrics. Burning performance of treated cotton fabrics was tested by using Limiting Oxygen Index (LOI) and vertical burning test methods. In this thesis materials that increase the flame retardancy of the cotton fabrics were developed. The decrease in flammability of cotton fabrics were apparent due to the LOI, vertical flammability and thermal characterization test results which are in good agreement.