Stiktik asit, salazinik asit ve atranorin'in biyolojik aktivitelerinin kültür hücrelerinde araştırılması
The research of the biological activities of stictic acid, salazinic acid and atranorin in culture cells
  1. Tez No: 379500
  2. Yazar: PINAR AKCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Likenler yüzyıllardır geleneksel tedavi yöntemleri için kullanılan canlılardır. Likenler primer ve sekonder metabolitler sentezlerler. Liken sekonder metabolitlerinin; antioksidan, antibiyotik, antienflamatuar, antimikrobiyal, allelopatik, antifungal, herbisit, antimutajenik, antitümor, antimikobakteriyel, antiviral, antioksidan, hücre bölünmesini düzenleyici, analjezik, antiproliferatif, sitotoksik etkileri bilinmektedir. Bu tez çalışmasında likenlerden elde edilen sekonder metabolitlerin (Stiktik asit, Salazinik asit ve Atranorin) sitotoksik etkileri (MTT ve LDH testleri ile) ve hücre içi reaktif oksijen seviyelerine (ROS testi) etkileri tek başlarına ve ikili kombinasyon şekline A549 (insan akciğer adenokarsinoma hücresi) ve HUVEC (insan göbek kordonu toplar damarı endotel hücresi) hücreleri kullanılarak araştırılmıştır. Antitümöral etki A549 hücrelerinde koloni oluşum deneyi uygulanarak belirlenmiştir. Anjiyojenez üzerine etkileri HUVEC hücreleri ile yapılan tüp oluşum deneyi sonucunda saptanmıştır. Atranorin'in tek başına ve ikili kombinasyon şeklinde diğer liken sekonder metabolitlerine göre daha sitotoksik, antitümöral ve antianjiyojenik etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lichens are the living beings which are used for traditional treatment methods for centuries. Lichens synthesize primary and secondary metabolites. The secondary metobolites are known to have effects such as; antioxidants, antibiotics, anti-inflammatory, antimicrobial, allelopathy, antifungal, herbicide, antimutagenic, antitumor, antimycobacterial, antiviral, antioxidant, regulatory of cell division, analgesic, antiproliferative and cytotoxic effects. In this thesis, the cytotoxic effects (with MTT and LDH tests) and intracellular reactive oxygen levels (ROS test) of the secondary metabolites (Stictic acid, Salazinic acid, Atranorin) obtained from lichens were studies single and dual combination by using A549 (human lung adenocarcinoma cell) and HUVEC (human umbilical vein endothelial cell) cells. Antitumoral effect was determined by using colony formation experiment in A549 cells. The effects on angiogenesis was determinded as the result of tube formation experiment done with HUVEC cells. It was determined that, single and dual combination of the atranorin had more cytotoxic, antitumor and antiangiogenic effects than other lichen secondary metabolites.