Varyasyon hesabının minimal yüzeylere uygulanması
Minimal surfaces application of calculus of variation
  1. Tez No: 379514
  2. Yazar: MUHLİS ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NECDET ÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölümde: tezin temel tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde: Fonksiyonel, bir fonksiyonelin birinci ve ikinci varyasyonu, Euler - Lagrange denklemi, Brakistokron problemi, birden fazla bağımlı ve bağımsız değişken olduğu durumlarda varyasyon hesabı verilmiştir. Dördüncü bölümde, Minimal yüzeyler ve Proteinlerde regüler ikincil yapıya yer verilmiş, helislerle ilgili enerji fonksiyonları karakterize edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fonsiyonel, Euler – Lagrange denklemi ve Minimal yüzeyler
Özet (Çeviri)
This study is consisted of four chapters: In the first chapter the , introduction of thesis is given. In the second chapter, basic definitions are given. In the third chapter , Functionals, the first and the second Variations of A Functional, Euler - Lagrange Equation, Brakistokron Problem, Calculus of Variations in the case of depend and independend many of variables are researched. In the fourth chapter , Minimal Surfaces ,Regular Secondary Structures In Proteins and Energy Functionals Associated with Helices are expressed. Key Words : Functional, Euler - Lagrange Equation, Minimal Surfaces