Bilişim paylaşımı kullanılarak imalat yazılımlarının bütünleştirilmesi
Integration of manufacturing software using information sharing
- Tez No: 379547
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Üretim ortamı, gelişen üretim teknolojileri ve artan rekabet sonucunda sürekli değişmek ve esnek olmak durumundadır. Üretimdeki esneklik arttıkça veri ihtiyacının karşılanabilmesi için bilgi üreten yazılımlara ihtiyaç vardır. Bu yazılımların ürettiği bilgiler, planlama ve diğer süreçlerde ihtiyaç duyulan verilerdir. İhtiyaç duyulan verilerin tamamı belirli bir yazılımdan karşılanamamaktadır. Verilerin farklı yazılımlar tarafından üretilmesi, dağınık olmasına ve etkin kullanılamamasına sebep olmaktadır. Bu tezde, ihtiyaç duyulan verilerin otomasyonla karşılanıp üretimin gerektiği şekilde yönetilebilmesi amacıyla, imalat yazılımlarını bütünleştirecek bir bilişim paylaşımı modeli önerilmiştir. Bu model Özlem Çelik Büro Mobilyaları Ticaret Ltd. Şti. firmasında uygulanmıştır. Uygulama sonucunda 8573 ürün ağacı yerine 814 ürün ağacı oluşturularak işlemler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak proje süresince 280 adam*saat iş gücü ve danışmanlıktan tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing environment has become a constantly changing environment as a result of emerging manufacturing technologies, and ever increasing competition. As manufacturing flexibility to meet data requirements that information producing software are developed. Information generated by these software is for the planning and the other processes data. All the data, when it is needed, can?t be provided by single software. Due to different software to generate data, there is ineffective use of distributed data. In this dissertation, an information sharing model is proposed to provide data as needed by automation in order to manage the manufacturing. This model has already been applied in Özlem Çelik Office Furniture Trade Co. As a result of application, 814 BOMs are used for representing 8573 product. This means that 280 man*hours saving money from consulting and workforce.