Optimal time sharing strategies for parameter estimation and channel switching problems
Parametre kestirim ve kanal atlama problemleri için en iyi zaman paylaşımı stratejileri
  1. Tez No: 379574
  2. Yazar: HAMZA SOĞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Zaman paylaşımı (rastgeleleştirme), sezim ve kestirim problemlerinde ve iletişim sistemlerinde başarımı önemli miktarda artırabilmektedir. Bu tezin ilk üç kısmında, kestirim problemleri için farklı sinyal seviyeleri arasında rastgeleleştirme ele alınmaktadır. Son kısımda ise, ortalama güç kısıtlı bir iletişim sistemi için farklı iletişim kanalları arasında zaman paylaşımı incelenmektedir. İlk kısımdaki amaç, parametrelere karşılık gelen sinyal değerlerinin optimal stokastik tasarımı yoluyla sabit tek bir kestiricinin performansını geliştirmektir. En iyi parametre tasarımının, en fazla iki sinyal değeri arasında zaman paylaşımına karşılık geldiği elde edilmektedir. İkinci kısımda, ilk kısımdaki problem çoklu parametre ve çoklu kestiricilerin bulunduğu bir senaryoya genelleştirilmektedir. Bu senaryoda iki farklı maliyet fonksiyonu ele alınmaktadır. İlk maliyet fonksiyonu, tüm kestiricilerin risklerinin toplamıdır. Bu durum için en iyi çözüm, en fazla iki sinyal değeri arasında zaman paylaşımıdır. İkinci maliyet fonksiyonu ise kestiricilerin riskleri arasında en yüksek olanıdır. Bu durum için, en iyi parametre tasarımının en fazla üç sinyal değeri arasında zaman paylaşımı olduğu gösterilmektedir. Üçüncü kısımda doğrusal en küçük ortalama karesel hata kestiricisi (DEKOKH) ele alınmaktadır. DEKOKH kestiricisi için zaman paylaşımına ihtiyaç olmadığı gözlemlenmektedtir. Ancak yine de DEKOKH kestiricisinin başarımı sinyal seviyesinin değiştirilmesiyle artırılabilmektedir. Son kısımda, Gauss kanallar için en iyi kanal değiştirme problemi çalışılmakta ve en iyi kanal değiştirme stratejisi, ortalama güç ve ortalama maliyet kısıtları altında belirlenmektedir. En iyi kanal değiştirme stratejisinin, en fazla üç kanal arasında değiştirme yapmak olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Time sharing (randomization) can offer considerable amount of performance improvement in various detection and estimation problems and communication systems. In the first three chapters of this dissertation, time sharing among different signal levels is considered for parametric estimation problems. In the final chapter, time sharing among different channels is investigated for an average power constrained communication system. In the first chapter, the aim is to improve the performance of a single fixed estimator by the optimal stochastic design of signal values corresponding to parameters. It is obtained that the optimal parameter design corresponds to time sharing between at most two different signal values. In the second chapter, the problem in the first chapter is generalized to a scenario where there are multiple parameters and multiple estimators. In this scenario, two different cost functions are considered. The first cost function is the total risk of all the estimators. The optimal solution for this case is time sharing between at most two different signal values. The second cost function is the maximum risk of all the estimators. For this case, it is shown that the optimal parameter design is time sharing among at most three different signal values. In the third chapter, the linear minimum mean squared error (LMMSE) estimator is considered. It is observed that time sharing is not needed for the LMMSE estimator, but still the performance can be improved by modifying the signal level. In the final chapter, the optimal channel switching problem is studied for Gaussian channels, and the optimal channel switching strategy is determined in the presence of average power and average cost constraints. It is shown that the optimal channel switching strategy is to switch among at most three channels.