Sorting of chiral microswimmers
Kiral mikroyüzücülerin sınıflandırılması
  1. Tez No: 379573
  2. Yazar: MİTE MİJALKOV
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GIOVANNI VOLPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kemotaktik bakteriler ve hücreler gibi yüzen mikroskopik canlılar çevrelerine kuvvet uygulayarak hareket yönlendirebilme yeteneğine sahiptirler. Bazı durumlarda, örneğin, bakteri ve sınıra yakın yüzen sperm, veya birçok asimetrik yapay yüzücüerde, itici kuvvet ve itme yönü yanlış hizalanmıştır. Böyle durumlarda; mikroyüzücüler uzerine etki eden, iki boyutta dairesel ve üç boyutta sarmal olan iyi tanımlanmış bir kiralite ile harekete neden olan bir dönme kuvveti ortaya çıkar. Bu tezde, iki boyuttaki nümerik simulasyonlar ile, dairesel hareketin kiralitesi ile mikro yüzücülerin ortamında mevcut olan kiral özelliklerin birbiri ile nasıl eşleştiği gösterilmektedir. Kendi çevrelerindeki eliptik engellerin statik kiral desenini kullanarak, mikroyüzücülerin kendi hareket parametreleri temelinde ayrılabildiği gösterilmektedir. Özellikle, 50nm kadar küçük levojir ve dextrojir mikroyüzücüler elipslerin kiral çiçeklerinde ayrılabilir ve seçici olarak kapana kıstırılabilirler. Mikroyüzücülerin hareketini düzeltmek amacıyla, lineer ve açısal hızına dayalı olanları ayırmak için ayıklayıcı olarak ve belirli parametreler ile olanları yakalamak icin süzgeç olarak desenli mikrokanallar huni olarak kullanılabilirler. Ayrıca bu sonuçların üç boyuttaki sarmal harekete uzatılabildiği de gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Microscopic swimmers, for example chemotactic bacteria and cells, are capable of directed motion by exerting a force on their environment. In some cases, including bacteria and spermatozoa swimming near boundaries, or many asymmetrical artificial microswimmers, the driving force and propulsion direction are misaligned. In those situations a torque acting on the microswimmers arises, resulting in motion with a well-defined chirality which is circular in two dimensions and helicoidal in three dimensions. In this thesis, I demonstrate with numerical simulations in two dimensions, how the chirality of the circular motion can couple to chiral features present in the microswimmer environment. I show that by employing static chiral pattern of elliptical obstacles in their environment, microswimmers can be separated on the basis of their motion parameters. In particular, levogyre and dextrogyre microswimmers as small as 50nm can be separated and selectively trapped in chiral flowers of ellipses. Patterned microchannels can be used as funnels to rectify the microswimmer motion, as sorters to separate microswimmers based on their linear and angular velocities, and as sieves to trap microswimmers with speci fic parameters. I also demonstrate that these results can be extended to helicoidal motion in three dimensions.