Süt sığırcılığı işletmelerinde hayvan sağlığı koruma hizmetlerinin ekonomik açıdan değerlendirilmesi(Biga ilçesi örneği)
Economic evaluation of the animal health protection services in dairy farms (the case of Biga )
- Tez No: 379590
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Biga ilçesindeki süt sığırcılığı işletmelerinin hayvan sağlığı koruma hizmetlerinden faydalanmalarının işletmeler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, süt sığırcılığı işletmelerinden tabakalı tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 179 işletmeden elde edilen anket verileri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, oransal değerler, ki-kare testi, sıralı probit model ve kısmi bütçe modeli kullanılmıştır. Sıralı probit model sonucuna göre, işletmecilerin veteriner hizmeti alma istekliliğini etkileyen faktörlerin hanedeki birey sayısı, işletmede geçirilen zaman, işletmecinin yaşı, işletmecinin yıllık geliri ve işletmecinin hayvan sayısı olduğu belirlenmiştir. Kısmi bütçe modeli sonucuna göre, mastitis aşı uygulamasının işletmeler için brüt ekonomik faydası 225.8 TL/baş olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Biga ilçesindeki süt sığırcılığı işletmecilerinin hayvan sağlığı koruma hizmetlerinden faydalanmalarının işletmeler üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims that determination of the impact from operating benefits from animal health protection services on dairy farms in Biga. For this purpose the data that used in the research gathered by questionnaire from 179 dairy farms which are selected by stratified sampling method. Study's data were evaluated using arithmetic mean, proportional values, chi-square, ordered probit model and partial budget model. Ordered probit model estimation showed that the factors affecting willingness of the veterinary services of farmers were determined as the number of individuals in the household, numbers of hours devoted on the dairy farms, farmer's age, farmer's income and number of livestock on the farms. Partial budget model estimation showed that gross economic benefits of mastitis vaccination program for dairy farms were calculated to be 225.8 TL/cow. These findings are emphasized that animal health protection services have possitive effect on benefits of in dairy farms.