Orta Karadeniz bölgesi (Yakakent-Samsun) deniz salyangozlarının (Rapana venosa, Valenciennes, 1846) üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determine the reproduction characteristic of rapa whelk (Rapana venosa, Valenciennes, 1846) in Middle Black Sea region (Yakakent-Samsun)
  1. Tez No: 379589
  2. Yazar: FETTAH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Aralık 2013-Kasım 2014 tarihleri arasında Orta Karadeniz Bölgesi'nde (Yakakent-Samsun) yapılmıştır. Her ay 30 adet ergin deniz salyangozu (Rapana venosa, Valenciennes 1846) toplanarak üreme döngüleri belirlenmeye çalışılmıştır. Rapana venosa'ların gonad gelişimleri hem dişi hem de erkek bireylerde dinlenme evresi, erken gelişim evresi, geç gelişim evresi, olgunluk evresi, döl atım evresi ve toparlanma evresi olmak üzere altı evreye ayrılarak incelenmiştir. Gonad gelişim aşamaları gözlemlenen R. venosa'ların dinlenme safhası ile karşılaşılmamış, bunun sonucunda yıl boyunca üreme aktivitesi içerisinde olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between December 2013 and November 2014 in the Middle Black Sea Region (Yakakent-Samsun). Each month 30 adult sea snail (Rapana venosa, Valenciennes 1846) was collected that tried to determine of reproductive cycles. The reproductive cycle for both male and female individual of R. venosa was classified six stages: resting, early active, late active, ripe, spawning, and recovery phase. In the sea snails that observed gonad development stages didn't face with the resting phase, as a result it was demonstrated that reproduction activity continued throughout the year.