Gebelik döneminde tüketilen yüksek fruktozlu mısır şurubunun sıçanlarda anne ve yavrulara etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of consumption high corn fructose syrup on maternal and fetus of rats during gestation
  1. Tez No: 379644
  2. Yazar: ELNAZ YOUSEFİ ARDEBİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA, PROF. DR. EVRİM ARZU KOÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, birçok yiyecek ve içecekte tatlandırıcı olarak kullanılan ve gebelik döneminde tüketilen yüksek fruktozlu mısır şurubunun (YFMŞ) etkisi, sofra şekeri olarak bilinen sukroz ile karşılaştırılarak anne sıçanlarda ve gelişmekte olan fetüslerde, histopatolojik ve biyokimyasal analizler yapılarak incelenmiştir. Bu amaçla 20 gün süreyle gebe sıçanlara % 15 oranında YFMŞ ve sukroz karıştırılmış içme suları verilmiştir. Deney süresince sıçanlarda haftalık vücut ağırlığı, açlık ve tokluk kan şekeri ölçümleri yapılmıştır. Deney sonunda anne sıçanların karaciğer ve pankreas, fetüslerin karaciğer ve plasenta dokularında oluşabilecek histopatolojik değişiklikler ışık mikroskobunda incelenmiş ve görüntülenmiştir. Serum ve plazma örneklerinde alaninaminotransferaz (ALT), aspartattransaminaz (AST), üre, ürik asit, trigliserid, glikoz, kreatinin ile leptin ve insülin hormon miktarları ölçülmüştür. YFMŞ ve sukroz uygulanan gruplarda insülin ve leptin hormon miktarları ve trigliserid seviyelerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Yapılan histopatolojik incelemeler, YFMŞ ve sukrozun gebe sıçanların pankreas ve özellikle karaciğerinde ve fetüslerin karaciğer ve plasenta dokularında minimal histopatolojik değişikliklere neden olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında YFMŞ ve sukroz arasında incelenen parametreler açısından bir fark olmadığı ancak, şeker tüketimi ve oranının artmasının karaciğerde trigliserid artışı ile bağlantılı olarak yağlanmanın artabileceği ve plasentada oluşan değişiklikler ile de fetüs gelişiminde olumsuz etkiler oluşturabilme riskine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, we investigated the effects of high fructose corn syrup (HFCS), which is a sweetener that is prevalently found in many food and beverages, comparing with sucrose which is known as 'tablesugar',on maternal and fetus development during the pregnancy using histopathologic and biochemical analysis. For this purpose, pregnant drinking water in content of 15% HFCS and sucrose was administered to rats for 20 days. During the experiment, weekly body weights, and fasting and postprandial blood glucose levels were evaluated in rats. At the end of the experiment liver and pancreas of mother rats and liver and placentas of fetuses were investigated and monitorized potential histopathological finding by Leica light microscopy. Leptin and insulin hormone levels and alanine amino transferase (ALT), aspartate amino transferase(AST), ure, uricacid, trigliserid, glucose, creatinine were measured in serum and plasma samples.In rats recieved HFCS and sucrose, insulin, leptin hormone and triglyceride levels were significantly higher than control group. According to histopathological examinations, minimal histopathological changes were detected in pancreas and especially in liver of pregnant rats, and in the fetal liver and placenta that received HFCS and sucrose. In light of this findings,there was no difference verifying parameters between HFCS and sucrose, however it is pointed out that high consumption of HFCS and sucrose caused increased triglycerid level and hepatic steatosis in maternal liver and potential anomaly in theplacenta and fetal developments.