Benzil benzoatın sitotoksisitesinin in vitro koşullar altında araştırılması
Investigation of benzyl benzoate cytotoxicity under in vitro conditions
- Tez No: 379643
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDENİZ SELMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Benzil benzoat kozmetik, ilaç, gıda endüstrisi gibi birçok alanda kullanılan bir bileşiktir. Başlıca kullanım şekli akarisit/skabisit olmakla beraber; sıklıkla kullanılan gıda katkı maddelerinden de birisidir. Bu çalışmada L929 fare fibroblast hücrelerinde benzil benzoatın sitotoksisitesi MTT [3-(4,5- dimetiltiyazol-2il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür] testi, laktat dehidrogenaz (LDH) testi, tripan mavisi boyama ve nötral kırmızı alım testleriyle incelenmiştir. Ayrıca hücresel reaktif oksijen türleri (ROS) t espiti için dikloroflorosein diasetat (DCFDA) testi ve hücre ölüm şeklini belirlemek amacıyla da akridin oranj - propidyum iyodit ikili boyaması yapılmıştır. Yapılan MTT analizleri sonucu benzil benzoatın L929 hücrelerinde LC50 değeri 24 ve 48 saatlik inkübasyon süreleri için sırasıyla 21 mM ve 18 mM olarak bulunmuştur. Benzil benzoatın uygulanan konsantrasyonlarında L929 hücrelerinde ROS üretiminde artışa, yapılan sitotoksisite test sonuçlarına göre mitokondriyal işlev bozukluğuna, hücresel membran bütünlüğünde bozulmalara ve lizozomlar üzerinde etkilere neden olduğu saptanmıştır. Uygulanan konsantrasyonlarda özellikle akridin oranj-propidyum iyodit boyamalarına göre apoptotik hücre ölümünün yanısıra özellikle yüksek dozlarda nekrotik hücre ölümünün daha baskın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Benzyl benzoate is a compound which has been used in several areas such as cosmetic, pharmaceutical and food industries. It is one of the frequently used food additives, although it is mainly used as acaricide/scabicide. In this study, cytotoxicity of benzyl benzoate on L929 mouse fibroblast cells was examined by MTT [3-(4,5-dimethylthiazol-2yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide] test, lactate dehydrogenase (LDH) test, Trypan Blue dye exclusion assay,Neutral Red uptake assay. Also in order to determine cell death type, acridine orange-propidium iodide double staining was carried out and DCFDA cellular reactive oxygen species (ROS) detection assay was performed. As a result of MTT test, LC50 values of benzyl benzoate on L929 cells were found 21 mM and 18 mM for 24 and 48 h incubation periods, respectively. Increased ROS activity, mitochondrial dysfunction, disruption in cellular membrane integrity and effects on lysosomes were determined on L929 cells at the treatment doses of benzyl benzoate. Considering acridine orange propidium iodide staining, apoptotic cell death was observed as well as necrotic cell death was more dominant particularly at its highest doses.