Kalın tel antenlerin moment metodu ile analizi
Analysis of thick wire antennas by using the method of moments
  1. Tez No: 379647
  2. Yazar: YİĞİT HAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, eş eksenli kablo ile beslenen monopol antenler için doğru sonuçlar veren ve özgün bir analiz tanıtılmıştır. Akım yoğunluğunun dik bileşenini yanal değişimiyle birlikte elde etmek için Pocklington integral denklemi çözülmüştür. Akım yoğunluğunun yanal değişimini ihmal eden yaklaştırmalardan uzak durulmuştur ve bu da kalın iletken tel anten için anlamlı sonuçlar vermiştir. İntegrallerdeki tekilliklerden kurtulmak için yapılan tam çekirdek ifadesinin eliptik integraller cinsinden gösterilişi yetersiz olduğundan dolayı özgün bir tam çekirdek ifadesi verilmiştir. Elde edilen anten empedansı sonuçları ile daha önceden yayınlanmış makalelerdeki empedans sonuçları karşılaştırılmıştır. Simetrik olmayan beslemeler için akım yoğunluğunun yanal değişimi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
An accurate and novel analysis of coaxial fed thick tubular monopole antenna is presented. Pocklington's integrodifferential equation is solved with the method of moments, in order to acquire axial and circumferential change of the surface current density. Approximations neglecting circumferential variations of the current density are avoided, and meaningful results for the thick conducting wire antennas are obtained. Since the representations of the exact kernel in terms of elliptic integrals are inapplicable in this case, a novel exact kernel representation is introduced in order to deal with singularities. Comparisons of impedances between computed and previously published results are provided. Circumferential change of the surface current density is demonstrated for non-symmetrical excitations.