Rutenyum katkılı BI-2212 cam seramik yapının termal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal and mechanical properties of rutenium doped BI-2212 glass ceramic structure
  1. Tez No: 379665
  2. Yazar: TUĞBA GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, cam seramik yapısının genel olarak tarihi gelişiminin incelenmesinin ardından cam seramik yapının anlaşılmasında temel olan tanımlar anlatıldı. Bi1-xRuxPb0.2Sr2CaCu2O10+d sisteminde x katkı oranı x=0,0; 0,025; 0,050; 0,075 alınarak katkı oranının numunenin termal, mikrosertlik ve mikroyapısal özelliklerine etkisi incelendi. Kristalleşme kinetikleri, diferansiyel termal analiz (DTA) yöntemi ile belirlendi. Cam seramik yöntemiyle hazırlanan numuneler 845oC'de sinterlendi. Ru katkılı Bi1-xRuxPb0.2Sr2CaCu2O10+d cam seramiğinin mekanik özellikleri Vickers mikro sertlik ölçüm sistemi kullanılarak incelendi. Eritme dökme yöntemi ile hazırlanan BSCCO cam seramik malzemelerin X ışını analizi ile ana fazı belirlendi ve elde edilen verilerden bu yapıların örgü parametleri hesaplandı. Numunelerin mikroyapıları hakkında bilgi almak için, farklı büyütmelerde taramalı elektron mikroskobu (SEM) fotoğraflarından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some of the fundamental definitions are emphasized after the history of glass ceramics explained. Effects of substitutional ratio on the thermal, microhardness and microstructural properties in Bi1-xRuxPb0.2Sr2CaCu2O10+d system by taking the substutional ratio x=0,0; 0,025; 0,050 and 0,075 are investigated. The crystallization kinetic studies were examined with differential thermal analysis (DTA) method. Samples prepared with glass ceramic method were sintered at 845 oC. The mechanical properties of the glass ceramic Ru doped Bi1-xRuxPb0.2Sr2CaCu2O10+d bulk materials are investigated using Vickers microhardness test method. Main phases of the BSCCO glass ceramic materials were observed in the X ray data and the values of the lattice parameters were calculated. In order to get information about microstructure of samples different magnification photographs of scanning electron microscope (SEM) were used.