Lineer olmayan dinamik sistemlerin denetiminde bulanık mantık esaslı yöntemlerin performansının incelenmesi
The performance analysis of fuzzy logic based control methods in the nonlinear dynamic systems
  1. Tez No: 379684
  2. Yazar: AHMET GANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RIZA ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bulanık mantık tabanlı modelleme ve denetim yöntemleri, son yıllarda, hem üniversite çevrelerinde hem de endüstride gittikçe artan oranda benimsenen ve kullanılan uygulamalar haline gelmiştir. Klasik denetim sistemlerinin aksine bu tip yöntemlerde, sistemlerin matematiksel modeline gerek duymadan sadece istenilen çıkışı oluşturacak şekilde kontrol edilen sisteme uygulanan denetim işaretleri ayarlandığı için bulanık denetimin işlemesi tıpkı usta bir insanın(uzman) o sistemi denetlemesine benzer. Gerçek hayattaki sistemlerin hemen hemen hiçbiri doğrusal değildir. Bulanık mantık doğrusal olmayan denetim yöntemleri arasında alternatif bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Sistemlerin doğrusal olmayan karakteristikleri; üyelik fonksiyonları, bulanık kural tabanı ve bulanık çıkarım işlemi ile temsil edilir. Durağan olmayan, enerji depolayıcı elemanlar içeren ve sistem parametrelerinin durum değişkenlerine bağlı olarak değiştiği sistemler doğrusal olmayan dinamik sistemlerdir. Dinamik sistemlerin genellikle doğrusal olmayan bir yapıya sahip olmasından dolayı kontrol uygulamalarını gerçekleştirmek oldukça zordur. Bu tür sistemlerin kontrol uygulamalarında doğrusal olmayan dönüşüm yeteneklerine sahip olan bulanık mantık esaslı denetleyiciler başarılı olmaktadır. Bu denetleyicilerin performansı, tasarım aşamasında kullanılan yöntemlerin iyileştirilmesiyle arttırılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, doğru akım servo motorun hız denetimi, bir tanktaki su seviyesinin denetimi ve ters sarkaç sisteminin denetimi bulanık mantık esaslı denetim yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Fuzzy logic based modeling and control methods, in recent years, have become increasingly been used applications both in industry and in the academic field. In these type methods, unlike the conventional control system, appropriate control signals are generated without the need for mathematical models of the system. In this generation process, the control algorithm is acting just like a human expert. Almost, none of the systems are linear in real world. Fuzzy logic control method has emerged as an alternative approach among nonlinear control methods. The nonlinear characteristics of the systems are represented by membership functions, fuzzy rule base and fuzzy inference process. The systems that contain non-stationary energy storage elements and varying system parameters depending on the state variables are nonlinear dynamic systems. Control applications of dynamic systems are difficult to realize; because, dynamic systems have usually nonlinear structure. Fuzzy logic controller based on nonlinear transformation capabilities have being able to be successful in the control of these like nonlinear systems. The performance of these controllers can be increased by improving the methods used in the design stage. In this study, in order to demonstrate the success of the fuzzy control in the nonlinear systems, the control of the speed of a direct current servo motor, water level in a tank and the angular position of an inverted pendulum have been realized.