İlaç salınımlı kompozit yara bandı tasarımı ve üretimi
Designing and manufacturing of composite wound dressing with drug delivery system
- Tez No: 379683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İyileşme süreci iki haftayı geçen dermatolojik dejenerasyonlar, kronik yaralar olarak adlandırılmaktadır. Doku rejenerasyonuna yardımcı olabilen eksternal sistemler ya da tedavi edici unsurlar kullanılarak, ilgili yaraların iyileşme süreci hızlandırılmakta ve yara yüzey alanının artması ve daha fazla dejenerasyonun gerçekleşmesini engellenebilmektedir. İlaç salınımlı yara örtüleri, ihtiva ettikleri ilacın içeriğine göre belirli teşhisler için tedavi edici unsurlar olarak kullanılmaktadırlar. Ancak çoğu çalışmada yapay antibiyotiklerin kullanımı söz konusudur ve bu nedenle ilaç salınım oranının ve süresinin dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu çalışmada doğal antibiyotik kullanımı ile üretilen çok katlı yara örtüsü üretimi ile kronik yara tedavisine yönelik ticari olabileceği düşünülen bir yapı eldesi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dermatological degenerations having long healing times more than two weeks, are called as chronic wounds. By the help of medical applications and external systems contributing tissue regeneration, healing time is accelerated and also an increase in wound surface area and further degenerations are preserved. Many wound dresses with drug delivery systems, arespecialized for aparticular diagnose and its drug. However synthetic antibiotics are generally used in many studies, not natural antibiotics. Thereby period and rate of drug delivery should be kept under control. In this study, the manufacturing of multi-folded wound dress with natural antibiotic is performed in order to make possible for healing chronic wounds.