Cevap yüzey yöntemi (CYY) kullanılarak şeker pancarı atığı katkılı alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) kompozitlerin özelliklerinin incelenmesi
Investigations of properties of sugat beet pulp (SBP) filled low density polyethylene (LDPE) composites using response surface methodology (RSM)
- Tez No: 379688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada“Cevap Yüzey Yöntemi”(CYY) kullanılarak dolgu maddesi (şeker pancarı küspesi (ŞPK)) ve uyumsuzluk giderici (maleik anhidritli polietilen (MAPE)) miktarlarının düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) kompozitlerin özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Enjeksiyon kalıplama metoduyla üretilen kompozitlerin fiziksel, mekanik, termal (TGA), ve morfolojik özellikleri (SEM) belirlenmiştir. Ayrıca erime akış indeksi (MFI) ve mantar çürüklük testleri gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin yoğunlukları dolgu maddesi miktarı ile bir miktar artmıştır. % 40 dolgu maddesi içeren kompozitlerin su alma değerleri MAPE ilavesi ile azaltmıştır. Dolgu maddesinin artmasıyla eğilme direnci, eğilmede ve çekmede elastikiyet modülleri artış gösterirken çekme direnci, kopmada uzama ve darbe direnci düşmüştür. MAPE'nin ise kompozitlerin mekanik özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir. MFI değerleri de dolgu maddesinin artması ile azalmıştır. SEM görüntüleri incelendiğinde ise MAPE'nin polimer malzeme ile dolgu malzemesi arasındaki bağlanmayı artırdığını göstermiştir. Bu tez kapsamında LDPE esaslı şeker pancarı küspesi ve MAPE'nin enjeksiyon kalıplanmış odun-plastik kompozitlerin özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma ile şeker pancarı küspesinin odun-plastik kompozit üretiminde değerlendirilme imkanı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of filler (sugar beet pulp) and coupling agent (maleic anhydrate grafted polyethylene) loading on the properties of low density polyethylene (LDPE) based wood-plastic composites were investigated using“Response Surface Method”(RSM). Injection molded composites were tested to determine physical, mechanical, thermal (TGA) and morphological (SEM), melt flow index (MFI) and fungi decay test properties. Density of composites were increased with filler loading. Water absorption of the composites with 40% filler were decreased with MAPE usage. With the rise of filler loading, flexural properties and tensile modulus were increased but tensile strength, elongation at break and impact strength were reduced. MAPE usage improved overall mechanical properties. MFI values were also reduced with filler loading. SEM images reveals that MAPE has increased the bonding between filler and polymer matrix. In this thesis, the effect of sugar beet pulp (SBP) and MAPE loading on the properties of injection molded LDPE-based composites were investigated. It is demonstrated that sugar beet pulp can be utilized in the manufacture of wood-plastic composites.