Enerji yönetmeliğine göre konutların farklı ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmasının ekonomik analizi üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş örneği
An economic analysis research about usage of different types of heat insulation materials on buildings due to energy law:Example of Kahramanmaras
- Tez No: 379715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, İklim bölgesi olarak 3'e ayrılmış olan Türkiye'nin 2. iklim bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ilindeki bazı apartman daireleri ve müstakil dairelerine ait örnek binalara uygulanan ısı yalıtım malzemeleri, özellikleri, uygulandığı yerler ve yalıtımın yıllık yakıt giderlerine etkisinin ortaya çıkardığı maliyet analizinin araştırılması yapılmıştır. Araştırmada projelendirilen apartman daireleri ve müstakil dairelerin ısı yalıtımlı ve yalıtımsız olarak yapılan yakıt gideri hesaplamalarında yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacının yüzde 80 oranında tasarruf edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the research is made about the effect of exposing to the cost analysis about the annual fuel expenses of isolation and province of Kahramanmaras detached apartment buildings those are examples of applied heat isolation materials, its properties, its applied to places and insulation In the study ; A result of annual heat energy savings at the rate of 80 percent is claimed from heating fuel expense calculations of heat-insulated and non-insulated projected apartments and detached apartments.