Dış duvarlarda ısı korunumu ve 16.01.1985 tarihli yönetmeliğin ısı ve buhar kontrolü açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 45541
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
IX DIŞ DUVAKLARDA ISI KORUNUMU VE 16.01.1985 TARİHLİ ISI YÖNETMELİ?İ 'NİN ISI VE BUHAR KONTROLÜ AÇISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Adnan Ceyhun YAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralxk 1994 OZ Koşulları birbirinden çok farklı olan iç ve dış ortamı bir birinden ayıran dış duvarlar; çok yönlü bir kaç faktörün etkisi altında, kendisinden beklenen çeşitli fonksiyonları yeterli düzeyde sağlaması gereken, önemli bir yapı bileşenidir. Kapladığı alan itibarı ile yapı içinde önemli bir yer kapsayan, tasarıma biçimini ve dokusunu veren, yapıyı her türlü dış etkiye karşı izole eden bu yapı bileşeninin maruz kalacağı yapı fiziği sorunlarına karşı iyi etüd edilmesi yapı-enerji ekonomisi ve yapı sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada; ideal bir dış duvar sisteminin ya pısından tasarımına, tasarımından karşılaşacağı fiziksel olaylara kadar nasıl planlanması gerektiği anlatılmış; ayrıca. ülkemizde uygulanan 16.01.1985 tarihli Isı Yönetmeliği, dış duvarlar bazında ısı ve buhar hareketleri açısından incelenmiştir. Birinci bölümde; yapılarda ısısal ve nemsel kavramlar tanımlanarak ilerideki bölüm lerde incelenecek konuların rahat anlaşılabilmesi için bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise;“yapı kabuğu”ele alınmış ve yapı kabuğunun fonksiyonları, yapı kabuğundan ısı kayıpları, yapı kabuğunun ısı ve nem etkilerinden korunması konuları alt başlıklarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde; daha önce ısı korunumu ve tasarımı açısından genel olarak anlatılan yapı kabuğu dış duvarlar başlığında incelenmiş; dış duvar sisteminin yapısı, karşılaması gereken yapı fiziği sorunları ve duvar sistemlerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise; dış duvarlarda buhar hareketlerinin saptanabilmesi için ısı bölgelerine göre seçilen dış duvar tiplerinin her ısı bölgesi için iki ayrı şehirde ve farklı iç bağıl nem ortamlarında kondensasyon (yoğuşma) kontrolü yapılmıştır. Ayrıca duvarların birim alanda ve birim zamanda sebep oldukları ısı kaybı hesapları yapılarak ısı kaybı açısından da bir değerlendirmeye gidilmiştir. Yapılan bu hesaplar sonucunda, 16.01.1985 tarihli Isı Yönetmeliği ' nin yapılarda ısı korunumu olayına bakış açısı tartışılmıştır. Bilim kodu : 5 0 01011 Anahtar kelimeler : Dış duvarlar, yapı kabuğu, kondensasyon (yoğuşma) Sayfa adedi : 20 8 Tez yöneticisi : Prof.Dr. Gönül UTKUTU?
Özet (Çeviri)
HEAT CONSERVATION OF BUILDING ENVELOPE AND EVALUATION OF HEAT REGULATION DATED 16.01.1985 WITHIN THE FRAME OF HEAT AND VAPOUR CONTROLS (M. Sc. Thesis) Adnan Ceyhun YAVUZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE November 1994 ABSTRACT The external walls, are very important building components in providing various functions at an adequate level since they seperate the internal and external environment which has totally different conditions. Considering the area they cover, building envolope plays a very important role in the building, giving the shape and the texture to the design, isolating the building from all kinds of external effects. Therefore a good analysis of the building envelope within the frame of building physics carries great importance for the health and life of the building besides energy economy and energy efficiency. In this study, from structure to its design, from its design to the physical phenomena that is exposed to, an ideal external wall system is explained describing how these should be planned. Also the Heat Regulation-dated 1 6. 0 1. 1 985-applied in our country is discussed taking the external walls as the basis for the movement of heat and vapour. In the first chapter, the concepts of heat and humidity in a building are defined in order to provide a base for a better understanding of the subjects that are studied in the proceeding sections. In the second chapter, building envelope is analysed and functions, heat loses and the protection of building envelope from effects of heat and humidity are researched under different sub-titles. In third chapter, the structure of the external wall system, the problems of building physics that the building is exposed to and the classification of the wall systems are analysed. In the fourth chapter, for the calculation of vapour movements at external walls which are determined according to Heat Regions :±-n Turkey; condensation controls have been done for every Heat Region, with different internal relative humidity levels. Besides, the heat loss from walls and role of condensation have been calculated to provide an evaluation. As a result of these calculations the scope of the Heat Regulation, dated 16.01.1985, on building heat losses are discussed. Science code : 5001011 Key words : The external walls, the building envolope, the condensation Page number : 211 Adviser : Prof. Dr. Gönül Utkutuğ