Kahramanmaraş ili kent merkezinde helal gıda konusunda tüketici davranışları
The behaviours about halal food of the consumers at the city center of Kahramanmaras
- Tez No: 379716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Helal gıda, gıda maddelerinin üretimden tüketime, yani ürünün üretildiği yerden sofraya gelene kadarki süreç içerisinde işleme tabi tutulan bütün uygulamaların İslami kurallara uygun olarak gerçekleştirildiği gıdadır. Birçok ürünün helal ya da haram olduğu hakkında kesin yorum yapılabilir iken, durumu şüpheli olan ürünler için fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde artan çalışan nüfusu ve insanların yemek yapmak için zamanının kalmaması hazır gıda tüketim talebini artırmıştır. Hazırlanması kolay ve tüketilmeye hazır olan bu gıdaların raf ömrünü uzatmak için de gıda katkı maddelerinin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu katkı maddelerinin helal ya da haram olduğunu belirlemek için kaynağının tam olarak bilinmesi gerekmektedir ki büyük çoğunluğu ithal edilmekte ve birçok gıdanın üretim sürecinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, Kahramanmaraş ili kent merkezinde yaşayan 383 tüketiciden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılarak tüketicilerin helal gıda konusunda tutum ve davranışlarını belirlemektir. Bu veriler, tanımlayıcı istatistikler ve probit analizinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, tüketiciler %76 oranında helal gıda hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiş ancak sadece %27,9'unun satın aldıkları ürünlerin helal gıda sertifikalı olmasına dikkat ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Tüketicilerin %54,6'sı helal sertifikalı bir ürüne fazla ödemeye razı olacağını belirtmiş ve her bir ürüne fazla ödemeye razı olacakları oranların ortalaması en yüksek %24,16 ile tavuk etinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Halal food is the food which every step of its implementation in production prosess is done according to Islamic Rules. While most of the products are accurately known to be halal or not, more information is needed for the ones which are suspicios. At the present time people are forced to consume convenience food because of the increase of working population and the decrease of the time for cooking. Using preservative substances and additives has become a must in order to prolong shelf life of these foods which are easy to prepare and ready to consume. We need to know the sources of these additives accurately in order to determine whether they are halal or not because most of them are imported and used in production prosess of many food. The purpose of this study is to determine the attitudes and behaviours of the consumers at the city center of Kahramanmaraş about halal food. The data of this study were collected through a survey with 383 consumers living in Kahramanmaraş. The data were analysed by means of descriptive statistics and probit analyze. According to results, it is found that 76% of the consumers have information about halal food but only 27.9% of them have paid attention about halal food during shopping. The results also show that 54.6% of the consumers are willing to pay more money for a halal brand food. Chicken meat is the highest with the rate of 24.14% among the foods which consumers are willing to pay more.