Mini CNC dik işlem tezgâh tasarımı, imalatı ve titreşime bağlı iş motoru devir hızı seçimi
Design, manufacturing of mini CNC vertical machining center and obtaining optimum spindle speed by vibration on machining
- Tez No: 379738
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METİN ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, talaşlı imalat üretiminin gerektiği çoğu yerde kullanılan modern CNC tezgâhlarına alternatif olarak daha küçük ölçekli, daha az maliyetli, üç eksenli ve üniversite laboratuvarında kullanılmak üzere özgün tasarıma sahip bir CNC tezgâhın yapımı amaçlanmıştır. İmalatı yapılan tezgâhta parça işlemede kritik öneme sahip olan titreşimlerin, farklı devir hızlarında farklı kesme derinliklerinde ölçümü yapılarak en uygun iş motoru devir hızı tespiti amaçlanmıştır. X, Y ve Z eksenleri adım motor kontrollü olan CNC tezgâhı, oyma, kazıma ve delme işlemlerini yapabilmektedir. Sistem, tasarım programlarından (CAD-CAM) elde edilen delik, kazıma ve oyma dosyalarındaki koordinat verilerini piyasada yaygın olarak kullanılan Mach3 ara yüzü ile işlemekte ve yapılması gereken işlemleri kontrol ünitesine USB iletişim veri yolu üzerinden iletmektedir. Böylece delme, kazıma ve oyma işlemleri, üç eksenli ve iki boyutlu olarak yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The object of this project was to design and manufacture mini CNC vertical machine which has three-axis, low price, uniqe design and proper for university labaratory usage as an alternative to the modern CNC machines. After manufacturing of mini CNC machine, vibrations that are critical in machining are measured to obtain optimum spindle speed according to different spindle speeds and different milling depths. The CNC machine which has step motor controlled X, Y and Z axes could perform engraving, scratching and drilling processes. The system has Mach3 interface in order to process data of engraving, scratching and drilling which are output of design programs (CAD-CAM) and it transmits those processes to the control unit by using USB data line. Therefore, engraving, scratching and drilling processes could be performed by three-axis and two dimesional system.