Temel görüntü işleme algoritmalarının gerçek zamanlı olarak FPGA ile gerçeklenmesi
Implementation of basic image processing algorithms on FPGA in real time
  1. Tez No: 379737
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALTUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde görüntü işleme uygulamaları, teknolojinin gelişimine paralel olarak endüstriyel otomasyon, güvenlik, sağlık ve trafik denetim gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu alanlarda yapılan uygulamalardaki en büyük zorluk, uygulamanın gerçek zamanlı bir sistemde hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Genel amaçlı bilgisayarlardaki işlemci, bellek ve çevresel cihazların kaynak bakımından yetersiz olmasından dolayı bilgisayarlar üzerinde kullanılan yazılımlar ile gerçek zamanlı çalışabilecek bir hıza ulaşmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden FPGA'ler bu tarz uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada temel görüntü işleme algoritmalarından bazıları gerçek zamanlı olarak FPGA tabanlı geliştirme kartında gerçeklenmiştir. Çalışmada; Xilinx firmasının ürettiği ZedBoard Zynq-7000 geliştirme kartı kullanılmıştır. USB kamera sayesinde alınan işlenmemiş görüntülerde görüntüyü griye dönüştürme ve konvolüsyon işlemleri sonucu görüntüde kenar belirleme, bulanıklık giderme, keskinleştirme gibi uygulamalar gerçekleştirilip, sonuç geliştirme kartının HDMI çıkışına bağlanan monitör sayesinde izlenmiştir. Bu işlemler için Verilog donanım tanımlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of image processing is rapidly increasing in such fields as industrial automation, security, health, and traffic control in parallel with the developments in technology. The most challenging difficulty in applications used in these fields is to make system run real-time. It is not always possible to make the system run real-time by the use of a software used on a general purpose computer since the resources of memory, CPU and peripheral devices in computers are limited. Thus, FPGAs are commonly used in such applications. In this study, some of the basic real time images processing algorithms are implemented in a FPGA-based development kit. The ZedBoard Znyq-7000 development kit produced by Xilinx Company was used in the study. As a result of grayscale conversion and convolution operations, such applications as edge detection, sharpening and blurring were realized on the images taken by USB camera. The processed images were viewed by the use of a monitor connected to HDMI output of the development kit. Verilog HDL was used for these operations.