Using machine learning methods to predict protein contact map
Using machine learning methods to predict protein contact map
- Tez No: 379745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Protein, peptit bağları ile birbirne bağlanmış amino asit rezidülerinden oluşan insan vücudunda çok önemli biyolojik makro moleküldür. Protein yapısı, onun dizileriyle belirlendiği için protein dizilerinden protein yapısı tahmini biyoinformatikte en önemli temel problem olmuştur. Protein rezidülerinin temas haritası proteinin üç boyutlu biçiminin bilgisini içermektedir. Bu tezde protein temas haritası tahmini; sinir ağları, lojistik regresyon, destek vektör makineleri ve diğer bilinen birkaç makine öğrenme metotları temel alınarak sunulmuştur. Bu tezde, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlar, Lojistik Regresyon, Destek Vektör Makineleri, Decorate ve Dagging algoritmalarının protein rezidü temas haritalarını tahmin etmede bizim veri setimiz üzerinde daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Protein is the crucial biological macromolecules which is consist chains of amino acid residues joined together by peptide bonds in human body. Since protein's structure is determined by its sequence, predicting protein structure from its sequence has become one of the most fundamental issue in the bioinformatics. The residue contact map of protein contains knowledge which represents three dimensional conformation of protein. In this thesis, machine learning approaches to protein contact map prediction problem based on neural networks, logistic regression, support vector machines and other a few known machine learning methods were presented. The results are compared. These results demonstrate that the Logistic Regression, Support Vector Machine, Decorate, and Dagging algorithms give the better results as protein contact map prediction on our dataset.