İskenderun Körfezi'ndeki (Kuzeydoğu Akdeniz) ıskarmoz (Saurida undosquamis (Richardson,1848))'ların bazı beslenme özellikleri ve üreme dönemi
Spawning and some of the feeding traits of brushtooth lizardfish (Saurida undosquamis (Richardson,1848)) Iskenderun Gulf (North-Eastern Mediterranean)
- Tez No: 379744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İskenderun Körfezi'nde, (Ocak 2012-Aralık 2012)12 aylık yapılan bu çalışma süresince toplam 1058 adet S. undosquamis bireyi incelenmiştir. Yine incelenen 1058 adet bireyin 673 tanesinin midesinin dolu, 385 tanesinin ise midesinin boş olduğu belirlenmiştir. S. undosquamis bireylerinin midesinde 18 familyaya ait 35 farklı tür tespit edilmiştir. Göreli Önem İndeksi (IRI) değerlerine göre, tür düzeyinde ilk beş sırayı; Engraulis encrasicolus, Sardinella aurita, Equulites klunzingeri, Trachurus trachurus ve Aphia minuta paylaşmaktadır. Ancak bu beş tür üçerisin de Engraulis encrasicolus ve Sardinella aurita'nın, IRI değerlerinin diğer türlere oranla son derece yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During a 12-month study period between January 2012 and December 2012, a total of 1058 Saurida undosquamis individuals were examined in the Gulf of Iskenderun. It was determined that the stomachs of 673 out of 1058 fish were full whereas those of the remaining 385 were empty. In the stomachs of S. undosquamis 35 different species belonging to 18 family were detected. According to Index of Relative Importance (IRI) at the species level the first five important ones were Engraulis encrasicolus, Sardinella aurita, Equulites klunzingeri, Trachurus trachurus and Aphia minuta. However, of these five species, IRIs of Engraulis encrasicolus and Sardinella aurita were extremely high compared to others. The Linear Logit Model results revealed that while impacts of the months on the stomach fullness levels were significant, those of gender and size were not (P>0.01). The LSD test showed that the stomach fullness at 4th and 12th months were significantly different from other months.