A comparative study of distance/dissimilarity measures used for classification of electroencephalogram signals
Elektroensefalogram sinyallerinin sınıflandırılmasında kullanılan benzerlik/benzersizlik ölçümlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 379746
  2. Yazar: ERÇİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Genel bir terim olan biyolojik sinyaller, biyolojik bir sistemden kaydedilen sinyal türüdür. Örnek vermek gerekirse; elektrokardiyogram, kan basıncı dalga formu, hücresel potansiyel vb. Birçok sinyal, ilgili biyolojik sistemin ayırt edici özelliğini bünyesinde barındırır. Bu sinyallerden birisi olan elektroensefalogram (EEG) yaklaşık olarak 1 ile 100 milyon nöron hücresinin aktivitelerinin sonuçları oluşan sinyal grubudur. Bu sinyal grubu ise beynin fonksiyonel yapısı ve hareketliliği üzerine çeşitli bilgiler sunmaktadır. Böylelikle, bu sinyaller içerisinde gizli olan yapıların keşfi beyin ile alakalı olan birçok bilimsel alanda önem arz etmektedir. Klinik uygulamalarda EEG sinyalleri teşhis ve sağlık durumun gözlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli uygulamalarda ise normal ve anormal durumların gözlemlemesinde kullanılmaktadır. Elektroensefalogram sinyalleri üzerine kurulu olan beyin-bilgisayar ara yüzü, EEG sinyallerini kullanarak motor engeli bulunan hastalara destek amacıyla kullanılabilmektedir. Bu engellere örnek verilecek olursa; Beyin Kökü Enfarktı veya Amiyotropik Laterel Sklerosis verilebilir. Bütün bu uygulamalar EEG sinyallerinin sınıflandırılması gerektirmektedir. Bu bağlamda uzaklık veya benzerlik-benzersizlik ölçütleri bir veya birden fazla EEG sinyal örneklerinin karşılaştırılmasında ve hangi duruma ait olduklarının bulunmasında kullanılır. Bu çalışmada, EEG sinyalleri sınıflandırılmasında kullanılan çeşitli benzerlik-benzersizlik ve uzaklık ölçütleri incelenecek ve bunların ayırt edici özellikleri belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Biological signal is a general term that refers to the signal measured from a biological system. Some representative examples include the electrocardiogram, the blood pressure waveform, the cellular action potential, etc. Many biological signals show distinctive waveform morphology which reflects the dynamics of the biological systems. The electroencephalogram (EEG) signal is a measure of the summed activity of approximately 1–100 million neurons lying in the vicinity of the recording electrode, and may provide insight into the functional structure and dynamics of the brain. Therefore, the exploration of hidden dynamical structures within EEG signals is of both basic and clinical interests. In clinical practices EEG is used to diagnose or monitor the following health conditions. In a computer aided diagnosis abnormal activities are detected and normal and abnormal activities are distinguished. An electroencephalograph (EEG)-based communication system, also known as brain–computer interface (BCI), utilizes the information in EEG and provide a new communication channel for patients with several motor disabilities, such as brain stem infarct or amyotrophic lateral sclerosis. The BCI requires classification or distinction of the information in EEG or state of EEG. All these applications necessitate distinction of state of the EEG. The distance or dissimilarity measures separability of the states of the EEG and provides that two or more EEG patters are different and each of them corresponds to a distinct state. In this study distance/dissimilarity measures for classifying EEG will be investigated and distinct features they recognize will be determined