Akdeniz (Antalya körfezi) ve Ege denizi (Ayvalık ve Kuşadası) ostrakod dağılımı ve taksonomisi
Ostracoda distribution and their taxonomy of deep sediments of the Mediterranean (Antalya bay) and Aegean sea (Ayvalik & Kuşadasi)
- Tez No: 379750
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz (Antalya Körfezi) ve Ege Denizi (Alibey ve Maden Adaları/ Ayvalık ve Kuşadası) dip sedimentlerinde bulunan ostrakod topluluğunun taksonomik incelenmesi, ortamsal dağılımı, jeolojik zamanlardan bugüne kadar yaşayan türlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antalya Körfezi'nde (Akdeniz) 5-30 m derinliğinde dip sedimentlerinden alınan 197 örneğin ostrakod içeriği incelenmiş, 20 cins ve 26 tür tanımlanmıştır. Ege Denizi'nde Ayvalık kuzeybatısında bulunan Alibey ve Maden adaları çevresinden alınmış olan 4 kora ait 84 örnekte 24 cins ve 34 tür ile Kuşadası bölgesinde 8,5-22,3 m derinliklerden derlenen 45 örnekte 23 cins ve 29 tür belirlenmiştir. Kavkı morfolojisi ve derinlik göz önüne alındığında, sığ denizel grup özelliği olan çok süslü, şarniyeri gelişmiş, kenar delik kanalları dallanmış ve göz lekeleri belirgin olan Trachyleberidae ve Hemicytheridae familyalarına ait cinslerin göreceli olarak fert sayısı bakımından daha fazla olduğu görülmektedir. Bu araştırmada bulunan ostrakod topluluğu, Akdeniz, Ege Adaları, Adriyatik Denizi, Cezayir, Marmara ve Ege Denizi (Turkiye)'de yapılan önceki çalışmalarla karşılaştırılmış, Atlantik ve Akdeniz'de bilinen türlerden Neonesidea corpulenta, Aurila convexa, Jugosocythereis prava, Carinocythereis antiquata, Carinocythereis carinata, Costa batei, Semicytherura inversa, Loxoconcha rhomboidea, Sahnia fasciata, Cushmanidea elongata ile Akdenizde bilinen türlerden Neonesidea formosa, Triebelina raripila, Cytherella (Cytherelloidea) beckmanni, Cytherelloidea sordida, Aurila arborescens, Carinocythereis rhombica, Hiltermannicythere rubra, Hiltermannicythere turbida, Cytheretta adriatica, Cytheretta judaea, Callistocythere intricatoides, Urocythereis crenulosa, Acanthocythereis hystrix, Paracytheridea depressa, Xestoleberis communis, Xestoleberis dispar ve Pontocypris acuminata gibi ostrakodların yaygın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is taxonomic investigation and environmental distribution of ostracoda association from the deep sediments of the Mediterranean (Antalya Bay) and Aegean Sea (Alibey and Maden islands/Ayvalık and Kuşadası) and identification of species surviving up to present. Twenty genera and 26 species are determined by examining the ostracoda contents of the 197 samples from the deep sediments from 5 to 30 m depth in the Antalya Bay (Mediterranean). 24 genera and 34 species in 84 samples belonging to 4 cores around Alibey and Maden islands to the north of Ayvalık in Aegean Sea have been determined. Also, 23 genera and 29 species from the 45 samples at the depth of 8,5-22.3 m around Kuşadası have been determined. According to carapace morphology and depth of water, shallow marine group genera are belonging to subfamilies Trachyleberidae and Hemicytheridae which have well-developed hinge, branching marginal-pore canals, clear eye-spots and more ornamentation, are relatively abundant specimens. The ostracoda association defined in this study is correlated with previous studies in Mediterranean, Aegean islands, Adriatic Sea, Algeria, Aegean and Marmara Sea of Turkey. The well-known ostracoda species such as Aurila convexa, Jugosocythereis prava, Carinocythereis antiquata, Carinocythereis carinata, Costa batei, Semicytherura inversa, Loxoconcha rhomboidea, Sahnia fasciata, Cushmanidea elongata from Atlantic and Mediterranean and Neonesidea formosa, Triebelina raripila, Cytherella (Cytherelloidea) beckmanni, Cytherelloidea sordida, Aurila arborescens, Carinocythereis rhombica, Hiltermannicythere rubra, Hiltermannicythere turbida, Cytheretta adriatica, Cytheretta judaea, Callistocythere intricatoides, Urocythereis crenulosa, Acanthocythereis hystrix, Paracytheridea depressa, Xestoleberis communis, Xestoleberis dispar and Pontocypris acuminata from in Mediterranean are wide-spread.