Farklı tohum uygulamalarının Pseudomonas syringae pv. tomato'nun neden olduğu domates bakteriyel kara leke hastalığına etkisi
The efficacy of different seed treatments on tomato bacterial speck disease caused by Pseudomonas syringae pv. tomato
- Tez No: 379751
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pseudomonas syringae pv. tomato'nun neden olduğu Domates Bakteriyel Kara Leke Hastalığı domatesin pazar değerini düşüren ve verimi azaltan bakteriyel bir hastalıktır. Ülkemizde varlığı 1970'li yılların sonlarından beri bilinmektedir. Hastalık, bazı yıllar ülkemizde örtü altı üretimde, açık tarlada veya fideliklerde sorun yaratmaktadır. Hastalık fidelik aşamasında gözlendiğinde hasta fideler satışa sunulmamakta ve imha edilmektedir. Fideliklerde en kritik nokta tohumdaki bulaşıklılığı tohum ekiminden önce yok etmektir. Meydana gelen ekonomik kayıplar göz önüne alındığında tohum kökenli bu inokulumu yok edecek, tohum firmalarının ve ticari fideliklerin kullanabileceği, patojenle mücadelede etkili tohum uygulamaları bu çalışmada araştırılmıştır. Suni olarak patojenle bulaştırılmış tohumlara (H-2274 çeşidi) farklı dozlarda ve sürelerde 12 tohum uygulamasının (sodyum hipoklorit, bakır asetat ve streptomisin sülfat) etkileri belirlenmiştir. Tohum uygulamalarının hastalık çıkışı, hastalık şiddeti ve tohumun çimlenme gücüne olan etkisi ortaya konmuştur. Tohum uygulamaları, ilk denemede hastalık çıkışını ve hastalık şiddetini % 73-100 oranında baskılarken, çimlenme gücünde % 2-21 oranında azalışa neden olmuştur. İkinci denemede hastalık çıkışı % 45-100 hastalık şiddeti % 33-100 oranında engellenirken çimlenmedeki azalış % 1-8 oranında olmuştur. Bu üç kriter göz önüne alındığında, sıcak su uygulaması en etkili tohum uygulaması olarak saptanmıştır. Tohumların % 0.2'lik bakırasetata 1 veya 3 dakika, % 2'lik NaOCl'ye 5 dakika batırılması diğer başarılı uygulamalar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial speck of tomato caused by Pseudomonas syringae pv. tomato is a bacterial disease which reduces marketability and yield capacity of tomatoes. Occurrence of the pathogen in Turkey is known since 1970s. The pathogenic bacterium causes significant losses in either commercial nurseries, greenhouses or tomato fields. After first disease symptoms observed in emerging seedlings, contaminated seedlings are withdrawed from the market and destroyed. The most critical point in nurseries is to eliminate the seeds from pathogen contamination before planting the seeds. When economical losses are considered, the effective seed treatments can be used by commercial nurseries and seed companies for eliminating the pathogen inoculum in disease management were investigated in this study. The efficacy of 12 different seed treatments (sodium hypocloride, copper acetate and streptomycin sulphate) on artifically contaminated tomato seeds (cv. H-2274) in distinctive doses and periods were studied. The effect of seed treatments on disease incidence, disease severity and seed germinations were investigated. In first experiment, seed treatments were inhibited the disease incidence and disease severity by 73-100% and reduced the seed germinations by 2-21%. In second experiment, the disease incidence was reduced by 45-100%, disease severity by 33-100% and seed germinations were diminished by 1-8%. According to those three criteria, it was demonstrated that hot water treatment was the most effective seed treatment. Dipping seeds in 0.2% copper acetate for one or three minutes, 2% NaOCI for five minutes were determined as successful other seed treatments.