Alüminyum sülfatın mutajenik etkilerinin in vitro incelenmesi
In vitro examination of mutagenic effects of aluminium sulphate
  1. Tez No: 37976
  2. Yazar: GÜL DURAKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN PAYDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
23 6. ÖZET Çalışmada; mutajenik etkilerini tesbit etmek amacıyla bir alüminyum bileşeni olan alüminyum sülfatın, in vitro lenfosit kültürlerinde mikronukleus (MN) uyarımı üzerine olan etkileri incelenmiştir. İncelemeye alınan 10 kız ve 10 erkekten elde edilen lenfosit kültürleri dört gruba ayrılmış, bunlardan biri kontrol olarak alınırken, diğerlerine 10, 20 ve 40 Hg/ml konsantrasyonlarda alüminyum sülfat solüsyonu ilave edilmiştir. MN'leri gözleyebilmek için Fenech ve Morley (1985)' in geliştirdiği Sitokinez-Blok (Cytokinesis-Block, CB) metodu kullanılmıştır. 10 kız olgunun kontrol, 10, 20 ve 40 ng/ml'lik konsantrasyonlarda^ ortalama MN değerleri sırasıyla 15.8±2.53, 18±4.06, 18±3.46 ve 20.3±4.42 olarak saptanırken; 10 erkek olgunun kontrol, 10, 20 ve 40 jig/ml'lik konsantrasyonlardaki ortalama MN değerleri ise sırasıyla 16±3.27, 18.5 ±3.37, 18.9±3.67 ve 21.1 ±4.41 olarak bulunmuştur. Kontrol, 10, 20 ve 40 ng/ml'lik konsantrasyon gruplarında gözlenen MN değerleri açısından kız ve erkek olgular arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur (kontrol ve bütün konsantrasyon grupları için P>0.05). Kız ve erkek olgulardan oluşan toplam 20 olguda; 10, 20 ve 40 (ag/ml'lik konsantrasyonlarda gözlenen ortalama MN değerlerinin, kontrol grubunda gözlenen ortalama MN değerinden önemli ölçüde yüksek olduğu tesbit edilmiştir (sırasıyla P0.05), ancak 40 jig/ml'lik konsantrasyonda gözlenen ortalama MN değerinden istatistiksel olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir (sırasıyla, P< 0.0001 ve P< 0.005). Sonuç olarak; alüminyum sülfat, kültüre alınmış insan lenfositlerinde konsantrasyona bağlı olarak in vitro MN oluşumunu uyarmıştır.
Özet (Çeviri)
24 7. SUMMARY IN VITRO EXAMINATION OF MUTAGENIC EFFECTS OF ALUMINIUM SULPHATE In this study, it was investigated to find out the mutagenic effects of aluminium sulphate, one of the compounds of aluminium, on micronucleus (MN) induction in in vitro lymphocyte cultures. Lymphocyte cultures obtained from ten female and ten male subjects were divided into four groups. One of the groups was considered as control group. Others were treated with aqueous aluminium sulphate solution in the concentrations of 10, 20 and 40 |ig/ml of medium. To obtain MN's, Cytokinesis-Block (CB) method that is described by Fenech and Morley (1985) was used. On female subjects, mean MN values of groups of control, 10, 20 and 40 Mg/ml. Concentrations found to be 15.8±2.53, 18±4.06, 18±3.46 and 20.3±4.42, respectively. On male subjects, this values found to be 16±3.27, 18.5 ±3.37, 18.9±3.67 and 21.1 ±4.41, respectively. There wasn't any statistically significiant differences between male and female subjects in control, 10, 20 and also 40 ng/ml. concentration groups in consideration of mean MN values (P>0.05, for control and all concentration groups). At total 20 subjects regardless of sex, the mean MN values obtained from 10, 20 and 40 Mg/ml of concentration groups were significantly higher than the mean MN values obtained from control groups (respectively, P< 0.005, P< 0.005 and P< 0.0001). The differences between the mean MN values obtained from 10 and 20 |ig/ml of concentration groups weren't significant but the mean MN value obtained from 40 M.g/ml of concentration group were significantly higher than the mean MN values obtained from 10 and 20 jag/ml concentration groups (P< 0.0001 and P< 0.005, respectively). In conclusion, this study indicates that dependency its concentration, the aluminium sulphate induced the in vitro MN formation in cultured human lymphocytes.