Alfa-feto-proteinin (AFP) normal ve yüksek rikli gebeliklerde radyoimmunoassay metodu ile tayini
  1. Tez No: 37977
  2. Yazar: BERRİN UZMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN PAYDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
34 6. ÖZET RIA metodu kullanılarak, fetüs gelişiminin değerlendirilmesi açısından, 83 normal ve 29 preeklamptik gebelerden alınan serumlarda AFP düzeyleri araştırıldı. Gebelik haftaları 19-40. haftalar arasında değişen 83 normal gebe serumları, ikişer hafta ara ile gruplandırıldı. AFP ölçümünün yapılmaya başlandığı 19. haftadan itibaren AFP miktarında artış belirlendi. Bu artış 32. haftada en üst sınırı yani, ortalama 355,8+35,44 ng/ml'ye ulaş maktadır. Doğum süresinin yaklaşmasıyla bu değerin azaldığı ve 124,2±4,91 ng/ml 'ye indiği görüldü. Preeklampsili gebeler hafif ve şiddetli olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Serum AFP düzeyleri hafif preeklampsilerde 371,7±72,2 ng/ml, şiddetli preeklampsililerde 488,0±83,6 ng/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
35 7. SUMMARY Serum alpha feto protein (AFP) levels of 129 pregnant women of whom 83 were normal and 46 had moderate to high pre-eclampsia, were determined biweekly using radioimmuno assay (RIA). Average values of AFP levels compared with the duration of pregnancy. Linearly increasing nd AFP levels were observed until 32 week of pregnancy and declined sharply afterwards. This kinetic study reveals the average AFP levels most likely to occur in Konya during pregnancy. Pregnancy with pire-eclampsia were determined klinicly by comparing the values of the blood pressure, proteinuria and the number of edema during pregnancy.