Yüksek ofis yapılarının yangın güvenliği üzerine bir inceleme 'Türkiye'deki bazı kentlerden ofis binası örneklerinin değerlendirilmesi'
Investigation on fire safety in high-rise office building 'evaluation of office building examples of some cities in Turkey
  1. Tez No: 379763
  2. Yazar: MUHAMMAD BAHAELDEEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLERTAN AKYÜZLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yangın güvenliği açısından, can ve mal kaybının en aza indirilebilmesi için, binalarda tasarım ve kullanım aşamasında yangına karşı çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Bu konuda her yıl ulusal ve uluslararası yangın yasaları (yönetmelikleri) geliştirilmektedir. Hızla ilerleyen büyük yangınların tamamında yağmurlama ( sprinkler ) sisteminin olmadığı, yüksek bina kullanıcılarının yeterince bilinçlendirilmediği, yangın önleme planlarının bulunmadığı ve incelenen yapılarda denetimsizliğe bağlı güncellemelerin eksik veya yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Yangın güvenliği ve önlemlerinin tüm yüksek yapıları ilgilendirdiği düşünülmektedir. Ancak yoğun kullanım gereksinimleri ve çalışmanın sınırlamaları nedeniyle bu tezde, ofis olarak kullanılan, bazı yüksek yapılar değerlendirilmiştir. İncelenen yapılar, yangın güvenliği ile ilgili alınan tedbirler, yasalar, yönetmelikler ve çeşitli bilimsel araştırmalarla karşılaştırılarak uygunluk durumunun düzeyi tespit edilmiş, sonuçlara varılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the point (objection) of fire safety to prevent the loss of lives and other property in the building as much as possible, there are several and important precautions that should be taken against fire happening, during the constructions and design stage of building, this kind of topic is being developed locally and internationally every year. Among the reasons that causes fire and the fast spreading of fire in the building was proven to be due to, the absence of sprinkler system, not enough pre-knowledge for the occupant of the high-rise building against fire, not enough precaution plans or insufficient levels. Therefore, this thesis focuses on the fire safety in high rise office building due to the necessity of their usage. According to this usage we compared the precautions which were carried out against fire happening. Based on fire regulations, we determined the level of relevancy related to the existing precautions. Afterwards, recommendations were taken.