Kozan kalesinde kayalıklarda yetişen sukkulentlerin dikey bahçelerde kullanım olanakları
Potential of utilization of succulent growing rocky areas of kozan castle in vertical gardens
  1. Tez No: 379764
  2. Yazar: DAMLA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmada, Kozan kalesinde kayalıklarda bulunan Rosularia libanotica ve Sedum sediforme türlerinin sığ topraklarda ve olumsuz çevre koşullarında (güneş, gölge, rüzgâr, vs.) gösterdikleri performans göz önüne alınarak, dikey bahçelerdeki büyüme ve gelişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca söz konusu türlerin kendini yenileme yetenekleri ortaya konulmuş, bu verilerden yola çıkılarak özellikle iklim değişikliğine karşı kentsel alanlarda oluşturulabilecek dikey bahçelerde kullanımları ile ilgili öneriler de geliştirilmiştir. Bu çalışmada Kozan kalesinden getirilen türlerin adaptasyonunu sağlamak için cam sera içindeki tezgâhlara dikilmiş; daha sonra bu bitkiler açık alan ve sera koşullarında kurulan dikey bahçelere yerleştirilmiştir. Deneme her bir bitki türünden açık alanda ve sera koşullarında Rosularia libanotica ve Sedum compressum bitkilerinden 24 adet ve Sedum sediforme bitkisinden 48 adet kullanılarak tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürle kurulmuştur. Dikey bahçe ile birlikte Rosularia libanotica ve Sedum sediforme türlerinin torf, volkanik tüf ve bu ikisinin eşit oranlarda karışımı ile birlikte üç farklı ortamda çoğaltım denemesi kurulmuştur. Çalışmanın sonucunda Rosularia libanotica ve Sedum sediforme türlerinin adaptasyon yeteneğinin fazla olması, hızlı büyümesi ve dikey-yatay yönde alanı kapatma özelliğinden dolayı dikey bahçelerde kullanımı uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine growth and development of Rosularia libanotica and Sedum sedfiorme in vertical garden settings considing their growing conditions under shallowsoils and unfavourable environments (sunny, shady, windy, etc). Regeneration ability of these species were determined. Based on the results, suggestion were also developed for the use of these species in urban vertical gardens especially in case of a climate change. Plants collected from Kozan castle were planted into benches, within the greenhouse, then transplanted into vertical gardens prepared in the open area and in the green house. Experimental design was complete randomized with 3 replications. Each replication included 24 each of Rosularia libanotica and Sedum compressum of 24 plants and 48 of Sedum sediforme. In addition to vertical garden, propagation of Rosularia libanotica and Sedum compressum species in 3 different growing media; peat, volcanic ash and equal mixture of them were studied. Result showed that Rosularia libanotica and Sedum sediforme were found suitable for use in vertical gardens based on their rapid establishment and growth, vertical and horizontal coverage ability.