Nesnelerin interneti için mimari tasarımı
Architectural design for internet of things
- Tez No: 379770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Algılayıcı teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak çok küçük ve düşük maliyetli algılayıcıların üretimi artmıştır. Buna paralel olarak internetin hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmesi, bilgisayar, el bilgisayarı veya akıllı telefon gibi sistemlerin yanında bilgisayar sistemleri barındırmayan nesnelerin de internetten erişilmesi ihtiyacını doğurdu. Günlük hayatta kullanılan nesnelerin birbirleriyle ve internetle haberleşebilmesi için oluşturulacak ağların standart bir yapıya kavuşturulması bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada nesnelerin interneti (IoT) hakkında detaylı bilgiler verilmiş, literatürdeki IoT katmanlı yapı önerileri incelenmiş ve yeni bir mimari önerilmiştir, önerilen mimarinin diğer katmanlı modellerle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on developments in sensor technology, the production of very small and low-cost sensors has been increased. In parallel, thanks to the internet becoming an indispensable part of our lives, accessing from internet to computer, handheld computer, smart phone or other objects become a prerequisites. The networks which used daily life objects communicate each other must be stand robust structure. In this study, we have proposed detailed information about Internet of things (IoT ) and a layered structure for IoT and we have compared with other layered model.