Yazılım tanımlı ağ konfederasyonu mimari tasarımı
Abstract software defined network confederation architectural design
- Tez No: 629592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mobil iletişimin evrimi ve günlük yaşamımıza entegrasyonu kullanıcı verilerinin hızla artmasına ve yeni hizmet ihtiyaçlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yazılım Tanımlı Ağ (YTA) ve Ağ İşlevi Sanallaştırması (AİS) olmak üzere iki yeni kavramın ortaya çıkması ağ işlevlerinin gelişimini ve ağ mimarilerinin evrimini kökten değiştirmiştir. Bu kavramlar düşük maliyetli bulut ağ mimarileri tasarlayan sürücüler olarak kabul edilirken ve sistemin uçtan uca çalışması için tedarikçi bağımlılığı yaratmayan, ağ katmanları içi ve arasındaki uyuma dayalı mimari tasarımlara sınırlı olarak dikkat çekilmiştir. Birlikte çalışabilmeyi sağlamak amacıyla açık kaynak kodlu standartlar yayınlanmıştır; fakat standartlar her kullanım durumu için ayrıntılı açıklamalar içermemektedir ve müşteri desteği temin edilmediği için operatörler bu standartları uygulamaya dönüştürerek risk almak istememektedir. Tedarikçiler tarafından geliştirilen YTA mimari çözümleri ticari amaçla tasarlandıkları için yalnızca kendi donanımları ya da ortak oldukları donanımlar ile birlikte çalışmaktadır ve bu mimariler tamamen yada kısmen tedarikçi bağımlıdır. Bu nedenlerle telekomünikasyon şirketleri mimari tasarımlarında kısır döngüye girmektedir. 5N teknolojisinin daha fazla bant genişliği sunmasıyla birlikte Nesnelerin İnterneti (Nİ) kullanıcıları artmış ve bu durum telekomünikasyon şirketlerinin içinde bulunduğu kısır döngünün yarattığı baskıyı daha da arttırmıştır. Bu çalışmada bulut içinde kullanım durumu örneklendirilmiş YTA Konfederasyonu mimarisinin tedarikçi bağımlılığını çözecek katman içi ve katman arasında uyum ile çalışan Temsili Durum Aktarımı (TEDA) Uygulama Programlama Arayüzleri (UPA) ve AçıkAkış deneyci mesajları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of mobile communication and its integration into our daily lives has led to a rapid increase in user data and new service innovations. The emergence of two new concepts Software Defined Network (SDN) and Network Function Virtualization (NFV) has radically changed the evolution of network functions and the evolution of network architectures. While these concepts are considered as drivers for designing low-cost cloud network architectures, limited attention has been paid to architectural designs based on the harmony between and within the network layers that do not create vendor dependency for the system to operate end-to-end. Open-source standards have been published to ensure interoperability, but the standards do not contain details for each use case, and operators do not want to take risks by implementing these standards as no customer support is provided. Because SDN architectural solutions developed by suppliers are designed for commercial purposes, they only work with their own hardware or associated equipment and these architectures are wholly or partly supplier dependent. Telecommunication companies are entering a vicious circle in their architectural designs. With 5G Technology offering more bandwidth, users of IoT (Internet of Things) increased and this increased the pressure of the vicious circle of telecommunication companies. In our study the cloud use case which solves the vendor dependence is exemplified, SDN Confederation architecture with Representational State Transfer Application Protocol Interface (REST API) and OpenFlow experimenter messages working in conformity between and within the layers are presented.