Isıl işlem görmüş (Thermowood) bazı ağaç türlerinde kullanılan su-bazlı vernik katmanlarının hızlandırılmış uv yaşlandırma etkisine karşı direncinin belirlenmesi
Determination of the resistance of water based layers on some heat treated (Thermowood) wood species against accelerated uv aging
  1. Tez No: 379798
  2. Yazar: ÜMİT AYATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ÇAKICIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısıl işlem görmüş (ThermoWood) bazı ağaç türlerinde kullanılan su-bazlı vernik katmanlarının hızlandırılmış UV yaşlandırma etkisine karşı direncini belirlemektir. Bu amaçla Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Sapsız meşe (Quercus petreae L.) ve Doğu kayını (Fagus orientalis L.) odunlarından hazırlanan örnekler, ThermoWood metoduna göre 190oC'de 2 saat ve 212oC'de 1-2 saat süreler ile ısıl işleme tabi tutulmuştur. Daha sonra malzeme yüzeylerine su bazlı tek ve çift bileşenli vernikler üretici firma önerileri doğrultusunda endüstriyel uygulamalara uygun olarak katman kalınlıkları birbirine yakın olacak şekilde tatbik edilmiştir. Elde edilen malzemeler, UV-A 340 nm florasan lambalarının bulunduğu QUV accelerated weathering tester cihazında; 144, 288 ve 432 saat süre boyunca UV ışığına (ASTM G 154-06) maruz bırakılmıştır. Yaşlandırma periyotları sonralarında; renk (ΔE, ΔL*, Δa* ve Δb*) (ASTM-D 2244-3), parlaklık (ISO 2813), yüzey pürüzlülüğü (Ra, Rz ve Rmax) (ISO 4287), yüzeye yapışma direnci (ASTM D 4541), salınımsal sertlik (ANS/ISO 1522) ve çizilme direnci değerleri (EN 15186) belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre; kullanılan su bazlı tek ve çift bileşenli verniklerin ısıl işlem görmüş ağaç malzeme yüzeylerinde, yaşlandırma sonrasında parlaklık, yüzeye yapışma direnci, yüzey pürüzlülüğü değerlerinde azalma, sertlik, çizilme ve renk değerlerinde ise artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study, to investigate accelerated UV resistance of water-based varnish layers applied on heat treatment wood (ThermoWood) surfaces. In this study, wood specimens prepared from scotch pine, oak and beech wood species were heat treated according to ThermoWood method at 190oC for 2 hours and 212oC 1 to 2 hours. Following the heat treatment one and two component water-based varnishes were applied in similar layer thicknesses according to manufacturer recommendations. The finished specimens were exposed to UV-A 340 nm flouresent lamp in a QUV accelerated weathering tester for 144, 288 and 432 hours. At the end of each exposure period color (ΔE, ΔL*, Δa* and Δb*) (ASTM-D 2244-3), brightness (ISO 2813), surface roughness (Ra, Rz and Rmax) (ISO 4287), surface adhesion resistance (ASTM D 4541), hardness (ANS/ISO 1522) and scratch resistance (EN 15186) values were determinated. According to the results, while the brightness, surface adhesion and surface roughness values of water – based single double component varnish layers on heat – treated wood decrease, color, hardness and scratch resistance values increased.