Isıl işlem görmüş ağaç malzemenin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi: İroko örneği
Determining some physical and mechanical properties of heat treated wood material: Iroko as a sample
- Tez No: 390700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN GÜLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Odunun ısı ile muamele edilerek kurutma ve sahip olduğu olumsuz özelliklerinin iyileştirilmesi eski çağlardan günümüze kadar kullanılan bir yöntemdir. Halen günümüzde de bu işlem aynı nedenlerle kullanılmaktadır. Bu çalışmada,“ThermoWood”yöntemiyle ısıl işlem uygulanan İroko (Chlorophora excelsa) odununun bazı fiziksel ve mekaniksel özellikleri incelenmiştir. Bu ağaç türü 190 ºC sıcaklıkta 120 dakika süre ile“ThermoWood”yöntemiyle ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlem görmüş örnekler kendi kontrol gruplarıyla karşılaştırılmıştır. Isıl işleme tabi tutulan test örneklerinde fiziksel özelliklerden, tam kuru yoğunluk, hava kurusu yoğunluk, daralma ve genişleme değerleri; mekanik özelliklerden ise, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci değerleri belirlenmiş ve kontrol grubuna göre değişim oranları hesaplanmıştır. Ayrıca, çalışmada kullanılan örneklerin farklı rutubetlerde sahip olduğu elektriksel dirençleri shigometre cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Sonuç olarak; ısıl işlem görmüş örnekler kendi kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında farklı oranlarda değişimler meydana gelmiştir. Uygulanan ısıl işlem metodu 190 ºC sıcaklık ve 120 dakika süredir. Hava kurusu yoğunlukta, tam kuru yoğunlukta, hacimsel daralmada, hacimsel genişlemede, liflere paralel basınç direncinde, eğilme direncinde, elastikiyet modülünde ve elektriksel dirençte meydana gelen azalma oranları sırasıyla %7, %4,58, %13,2, %19, %15,7, %25, %27, %50 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Heating of wood is a method that used for the purpose of drying and improving undesirable properties of wood from ancient times until today. Currently, this process is used for the same reasons. In this study, the physical and mechanical properties of iroko wood which is heat-treated with“ThermoWood”process at 190 ºC and 120 minutes were investigated. This wood species was heated with“ThermoWood”process. Heat treated samples were compared with their control (untreated) groups. As physical properties; oven-dry density, air-dry density, shrinkage and swelling, as mechanical properties; bending strength, modulus of elasticity in bending and compression strength parallel to the grain were determined and change ratios were calculated comparing with control groups. Also, the electrical resistance of the samples were measured with shigometer in different moistures. As a result when heat treated samples were compared its own control groups it was found that different changes ratios for both parameters. While decrease rates of volumetric shrinkage, volumetric, swelling, oven-dry density, air-dry density, compression strength, bending strength, modulus of elasticity and electrical resistance at 190 ºC temperature and 120 minutes were found %7, %4,58, %13,2, %19, %15,7, %25, %27, %50 respectively.