Rıemann-lıouvılle kesirli integraller için genelleştirilmiş integral eşitsizlikleri üzerine
On some generalized integral inequalities for riemann-liouville fractional integrals
- Tez No: 379797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kesirli analiz teorisi son on yıldır ciddi bir gelişme gösterdiği çok iyi bilinmektedir. Kesirli integral ve türevler, reel nesnel ve işlemlerin matematiksel modellemesinin yeterince sağladığını gösteriyor. Dolayısıyla, kesirli diferansiyel denklemlerin çalışılması daha çok kesirli tipteki eşitsizliklerin gelişmesine ihtiyaç vardır. Bu tezin amacı kesirli integraller yardımıyla Ostrowski eşitsizliğinin bazı yeni versiyonu verilecektir. Bu nedenle, bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Riemann-Liouville Fractional integrallerinin nasıl oluştuğu açıklanmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan tanım ve temel teoremler verildi. Üçüncü bölümde, Riemann-Liouville Fractional integralleri'nin elde edilişi ve bu konu hakkındaki çözüm yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Riemann-Liouville Fractional integrallerinde Montogomery özdeşliklerinin genelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theory of fractional calculus has known an intensive development over the last few decades. It is shown that derivatives and integrals of fractional type provide an adequate mathematical modelling of real objects and processes. Therefore, the study of fractional differential equations need more developmental of inequalities of fractional type. In the purpose of the present thesis is to establish some new forms of the inequality of Ostrowski via fractional integrals. Therefore, this thesis consists of four chapters; Riemann-Liouville Fractional integrals were described, including how they appear in the first chapter. Definition and basic theorems that are necessary for our study were explained in the second part. The derivation of the Riemann-Liouville Fractional integrals and solution methods on this topic were discussed in the third chapter. We use the Riemann-Liouville fractional integrals to establish several new inequalities for some differantiable mappings that are connected with the celebrated Ostrowski type integral inequality in fourth chapter.