Groundwater quality mapping based on 'Geo-Anfis' method in a karstic aquifer (Dogger Aquifer, Poitiers, France)
Karstik bir akifer içinde 'Geo-Anfıs' tabanlı yer altı suyu kalitesinin haritalanması (Dogger Akiferi, Poitiers, Fransa)
- Tez No: 379829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, Fransa'nın Poitou–Charantes bölgesinin hidrolik yük ve yeraltı suyu kalitesi enterpolasyonları yapılmıştır. Bu çalışmada iki farklı enterpolasyon yöntemi kullanılmıştır: Kriging ve Adaptive Neuro Fuzzy Inference System (GEO-ANFIS). GEO-ANFIS yöntemi, random analiz uygulaması ile; Kriging yöntemi, farklı tipteki variogramlarla Dogger Akiferi'nin yaklaşık 375 km2'lik alanında uygulanmıştır. Input verileri XY Kartezyen koordinat sistemi ve kot ile oluşturulmuştur. Hidrolik yük, elektrik iletkenliği, Cl, HCO3, Mg, Na, NO3, SO4 parametreleri GEO-ANFIS de kullanmak amacıyla üç kümeye ayrılmıştır. Hidrolik yük 148, yeraltı suyu kalitesi parametreleri ortalama 93 kuyuda ölçülmüştür. İlk en iyi GEO-ANFIS model fonksiyonu homojen dağılmış data setiyle seçilmiştir. Daha sona rastgele seçme yöntemiyle 100 data verisi oluşturmuş ve GEO-ANFIS model, early stopping yöntemiyle bulunan ideal parametrelerle kalibre edilmiştir. RMSE kriteri gözetilerek, 600m x 600m çözünürlüğündeki hücrelerle yapılan enterpolasyonlar için en iyi simülasyonlar seçilmiştir. Daha sonra, GEO-ANFIS enterpolasyonları ile Kriging enterpolasyonlarının sonuçları karşılaştırılmıştır. Hidrolik yük enterpolasyonu için RMSEGEO-ANFIS=8.95 m ve RMSEKriging=9.74 ; Mg gibi kimyasal parametre enterpolasyonları için RMSEGEO-ANFIS=5.92 mg/l ve RMSEKriging=6.66 mg/l gibi istatistiklere bakıldığında ; GEO-ANFIS metodunun daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür. Bununla birlikte; Kriging dağılım haritalarının, GEO-ANFIS haritalarına kıyasla yayılma yolu, akifer birimlerinin ilişkileri ve akış ağı açısından daha gerçekçi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hydraulic head and groundwater quality interpolations were done for Dogger Karstic Aquifer, in France Poitou-Charentes region. Two different interpolation methods were used: Kriging and Adaptive Neuro Fuzzy Inference System (GEO-ANFIS). GEO-ANFIS coupled with a random selection procedure and Kriging with different type of variograms were applied to Dogger Karstic aquifer unit that covers an area of approximately 375 km2. Input datasets were composed of XY Cartesian coordinates and the elevation of the ground. Hydraulic head, Electrical Conductivity, Cl, HCO3, Mg, Na, NO3, SO4 parameters were divided into three subsets for GEO-ANFIS. Hydraulic Head and groundwater quality data were measured at 148 and 93 locations respectively. First best GEO-ANFIS model membership function is selected using uniformly distributed dataset. Then 100 datasets were generated by random selection and the optimal parameters of the best GEO-ANFIS model are calibrated with early stopping procedure. The best simulation were selected using RMSE criteria for 600x600 m cell centre of the interpolation mesh. Then, the interpolation results of GEO-ANFIS was compared with Kriging. Finally, It could be concluded that GEO-ANFIS method result provides more accurate outcome such as RMSEGEO-ANFIS=8.95 m and RMSEKriging=9.74 m for hydraulic head and RMSEGEO-ANFIS=5.92 mg/l and RMSEKriging=6.66 mg/l (Mg) for chemical interpolations. However it could be also concluded that Kriging distributions gave more realistic pattern then GEO-ANFIS in term of pathways and connection of aquifer unit and stream network.