Modeling of wells drinking water quality in Konya city center using geographic information system
Konya il merkezi içme suları kuyularının CBS ile modellenmesi
- Tez No: 527178
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışma döneminde, Konya ili için en önemli su kaynağı yeraltı sularıdır. Bu çalışmanın amacı, Konya il merkezi ve civarında yeraltı suyu kalitesini belirlemek ve içme/sulamaya uygunluk açısından incelenerek haritalamaktır. Bu çalışmada, yeraltı suyu hidrokimyası incelenmiş, Konya ili merkezi civarında 2012 yazında 123 ve 2012 kışında ise 96 yeraltı suyu kuyusunda pH, Elektriksel İletkenlik (EC), Kalsiyum (Ca2+) Magnezyum (Mg2+), Klorür (C1-), Bikarbonat (HCO3-), Sülfat (SO42-), fosfat (PO4-) ve Nitrat (NO3-) değerleri temin edilmiştir. Buna ek olarak, Konya il merkezi için ise 2014 yılında 184 yeraltı suyu kuyusunda pH, elektriksel iletkenlik (EC), Türbidite, Kalsiyum (Ca2+), Magnezyum (Mg2+), Klorür (Cl-), Sülfat (SO42-), Nitrat (NO3-), toplam alkalinite (TA) ve toplam sertlik (TH) değerleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartları ve (TS266) Türk Standartlarına göre değerlendirilmiştir. Çeşitli ana parametrelerin coğrafi bilgi sistemi tabanlı mekânsal dağılım haritaları, ArcGIS sürüm 10.5 ortamında Geostatistic algoritmaların test edilmesiyle oluşturulmuş, analiz edilen veriler en uygun modeller kullanılarak doğrulanmıştır. Konya ilinde Sodyum Adsorpsiyon Oranı (SAR), Çözünür Sodyum Yüzdesi (SSP), Kalan Sodyum Karbonat (RSC), Magnezyum Tehlikesi (MH), Kelly Oranı (KR) ve EC gibi farklı endekslere dayalı olarak sulama uygunluğu tahmini için yeraltı suyu kalitesi araştırılmıştır. Wilcox, ABD tuzluluk (USSL) ve Piper diyagramları, çalışma alanındaki su sınıflandırmasına göre Microsoft Excel ve Grapher 13 gibi grafiksel paketler yardımıyla oluşturulmuştur. Su Kalitesi Endeksinin (WQI) sonuçları, 2012 yılının yaz aylarında il merkezi örneklerinin çoğunda iyi ve çok iyi su kalitesi göstermekte olup uygun olmayan örnekler doğu bölgededir. Örnrklrin %7.3'ü içme ve sulama amaçlı su kalitesi uygun olmayan özelliktedir. Kış 2012'de ise Su Kalitesi Endeksi (WQI) değerleri yaz mevsiminden daha düşük bulunmuştur. Bazı bölgelerde yüksek toplam sertlik ve TDS, yeraltı suyunun içme ve sulama için uygunluğun olmadığını gösterir. Bu alanlarda yeterli drenaj sağlamalı ve tuza toleranslı alternatif tuz toleransılı alternatif bitki türleri yetiştirilmelidir. ABD tuzluluk diyagramı, yeraltı suyu örneklerinin çoğunun, her iki mevsimde C2-S1 ve C3-S1 alanında düştüğünü ve düşük sodyumlu su ile orta ve yüksek tuzluluğa işaret ettiğini göstermektedir. Wilcox's Diagramına göre, örneklemlerin çoğunda değerleri, kış aylarında %94.85 ve yaz aylarında% 94.35 oranında çok iyi ve iyi olarak sınıflandırılmıştır. en Diğer iyi bilinen modeller, SAR, Kelly Index (KI), MH ve RSC değerlendirmeleri, yeraltı suyunun sulama amaçlı olarak orta ila iyi arasında olduğunu göstermektedir. Piper diyagramına sınıflandırılmasında göre baskın yeraltı suyu tipi (Mg-Ca-HCO3) ve (Ca-Mg-SO4-HCO3-Cl) özelliğindedir. Genel olarak, su numunelerinin çoğunluğunun (bazı örnekler dışında) evsel ve sulama amaçlara uygun olduğunu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Study period, the major source of water is groundwater in Konya City, Turkey. The purpose of this research is determining the quality of groundwater for the urban and around regions for Konya city and Konya city centre and mapping their spatial variation in terms of appropriateness for drinking and irrigation purposes, groundwater wells data had been obtained from Konya city municipality around 123 well in summer 2012 and 96well in winter 2012 that involving calcium (Ca2+), magnesium (Mg2+), chloride (Cl-), nitrate (NO3-), bicarbonate (HCO3-), sulphate (SO4-), phosphate (PO4-), pH, and electrical conductivity (EC). Additionally, we obtained data for many parameters of 184 groundwater wells during 2014 for Konya city centre, which including pH, electrical conductivity (EC), Turbidity, calcium (Ca2+), magnesium (Mg2+), chloride (Cl-), sulphate (SO4-), nitrate (NO3-), total alkalinity (TA) and total hardness (TH) and analysed with reference to the World Health Organization (WHO) limits and (TS266) Turkish Standards. The geographic information system-based spatial distribution maps of various main parameters had been generated by testing Geostatistical algorithms within ArcGIS version 10.5 environment, the analysed data was validated using the best-fitted models. Groundwater quality for irrigation suitability estimation in Konya city investigated based on different indices such as Sodium Adsorption Ratio (SAR), Soluble Sodium Percent (SSP), Residual Sodium Carbonate (RSC), Magnesium Hazard (MH), Kelly's Ratio (KR) and EC concentration. The Wilcox's, US salinity (USSL) and Piper diagrams had been created in order to the water classification in the study area. The results of Water Quality Index (WQI) show Excellent and Good water quality in the most samples of the central parts of the city to the unsuitable water quality in most eastern parts in summer 2012. About 7.32% of the samples found within unsuitable water quality for drinking and Irrigation purposes. Whereas in winter 2012 the Water Quality Index (WQI) values found lower than in the summer season. High total hardness and TDS in some locations detect the unacceptability of groundwater for drinking and irrigation. Such regions necessitate special be interested to provide sufficient drainage and introduce alternative salt tolerance cropping. The US salinity diagram shows that most of the samples of Konya groundwater fall in the field of C2-S1 and C3-S1 in both seasons, signifying medium and high salinity with low sodium water. Moreover, in accordance with Wilcox's Diagram, the values of the most our samples are classified as excellent to good and good to permissible classes about 94.85% in the winter and 94.35% in summer. Other best-fitted models, such as SAR, Kelly's Index (KI), MH and RSC values indicate that groundwater is between moderate to good for irrigation purposes. The dominant groundwater classified into two water types were (Mg-Ca-HCO3) and (Ca-Mg-SO4-HCO3-Cl) types based on Piper diagram. Generally, estimation of water samples indicated that the most of the water samples are suitable for domestic and irrigation purpose, except some samples.