Ağız mukozasının değişik bölgelerinde tropikal kortikosteroid uygulamasının çeşitli parametreler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 38008
  2. Yazar: TEVFİK UFUK ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAYA ENERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
58 ÖZET Çalışmamızda, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız- Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na müracaat eden hastalar ve fakülte öğrencilerinden gönüllü olan kişilerden seçilen 60 sağlıklı bireyde, ağızın değişik bölgelerinden kortikosteroid emilimini, çeşitli parametreler açışından inceledik. Labial, palatinal ve sublingual bölgelerde mukozaya topikal olarak Metil Prednizalon Hemisüksinat Sodyum uyguladığımız araştırmamızda, her olguda her bölgeye en az 24 saat aralarla 3'er kez uygulama yaptık. Spektrofotometre ile emilim miktarlarının değerlendirmesini Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Farmakoloji Bilim Dalı'nda gerçekleştirdik. İstatistiksel değerlendirmeleri, NCSS paket programı ile bilgisayarda yaptık ve ağızda topikal kortikosteroid uygulammında, emilim miktarının en fazla sublingual bölgeden, daha az miktarda labial ve en az miktarda da palatinal bölgeden olduğu sonucuna vardık. Ancak, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve ağız hijyeni parametreleri açısmdan emilim değerleri arasında anlamlı bir fark bulamadık. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara dayanarak, ağızdan topikal kortikosteroid uygulammında, en etkili emilimin sublingual bölge olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY In this study, we examined the absorbtion of corticosteroids in different regions of the mouth of the 60 healthy volunteers. Methyl prednisolon hemisuccinate sodium has been applicated topically to labial, palatinal and sublingual mucosa and this procedure has been applied 3 times for each region. There were at least 24 hours in between these 3 sessions. The evaluation of the absorbtion were performed in Pharmacology Department of Marmara University. Computer aided statistical analysis was done using NCSS Package Program. During thç application of topical corticosteroids in the mouth; we observed that absorbtion was higher in sublingual region than labial and palatinal regions.60 Tne age, sex, smoking and oral hygiene parameters were founcf insignificant in the degree of absorbtion. As a conclusion we can say that, topical corticosteroids are most effective in sublingual region of the mouth.