Diş beyazlatma işleminden sonra bekleme süresi ve etil alkol ön uygulamasının porselen lamina venerlerin bağlantı kuvveti üzerindeki etkisi
- Tez No: 38007
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
96 ÖZET Kozmetik ve koruyucu dental tedaviler kombine olarak kullanıldığında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Beyazlatma tedavisini takiben kompozit reçine materyaller ile uygulanan restorasyonların tutuculuğunun zayıfladığı rapor edilmiştir. Bu çalışmada gömük 20 yaş dişlerine %1 0 karbamid peroksit solüsyonu toplam 84 saat süreyle uygulanmış, daha sonra 4 mm. çaplı porselen butonlar aksiyal duvarlar üzerinde hazırlanan bağlantı yüzeylerine I. Grupta beyazlatma işlemlerinden hemen sonra, II. Grupta beyazlatmayı takiben %95 etil alkol uygulamasından sonra, ve III. Grupta beyazlatmayı takiben 4 haftalık yıkanma süresinin sonunda küçük partiküllü“dual cure”kompozit siman ile yapıştırılmıştır. Kontrol örneklerinde bağlantı herhangi bir ön uygulama yapılmadan gerçekleştirilmiştir. Örnekler 1500 termal çevrim uygulandıktan sonra makaslama kuvvetiyle yüklenmiştir. Beyazlatma işleminin bağlantı kuvvetini önemli oranda azalttığı, 4 haftalık yıkanma uygulamasının ise bağlantı kuvvetini kontrol grubu değerlerine göre önemli oranda arttırdığı görülmüştür. Kopmalar beyazlatma ve sonrasında alkol ön uygulaması yapılan gruplarda daha çok mine ile kompozit reçine arasında, kontrol ve yıkanma gruplarında ise porselen ve kompozit reçine arasında adeziv olarak meydana gelmiştir. SUMMARY Bleaching has been reported to decrease the bond strength of the bonded restorations to enamel. In this study third molars were treated with 10% carbamide peroxide bleaching solution for a total of 84 hours after which 4 mm. diameter porcelain buttons were bonded with a dual cure small particle composite cement to enamel on the axial walls of the teeth. Group I specimens were bonded immediately after the termination of bleaching, Group II specimens received a 95% ethyl alcohol pretreatment f or 30 seconds, and Group III specimens were leached for 4 weeks before bonding. Control specimens were bonded without any surface pretreatments. Samples were shear loaded to failure after 1500 thermal cycles. The bond strength values indicated that bleaching significantly decreased the bond strength of the porcelain laminate veneers whereas leaching significantly improved the bonding of the veneers. Alcohol pretreament had no positive effect on improving the bond strength. Failures were mostly adhesive between enamel and composite resin in Group I and II, and mostly adhesive between composite resin and porcelain in Group III and control.
Özet (Çeviri)