Türk ulusunun inşası sürecinde romanın rolü, 1923-1938
The role of novel in Turkish nation-building process, 1923-1938
  1. Tez No: 380084
  2. Yazar: KADİR DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, Türk ulusunun inşası sürecinde romanın oynadığı rolü, 1923-1938 yılları arasında yayımlanmış eserler üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ulusun inşa edilmişliğinden hareket edildiğinde, tartışmanın kuramsal arka planını modernist milliyetçilik kuramları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Türk ulusu, ulusların ulusçuluklar tarafından yaratıldığı görüşünün geçerli olduğu bir örnek olarak ele alınmaktadır. Bir edebî tür olarak romanın nitelikleri, modernizmle olan bağı ve tarihsel gelişiminin milliyetçilikle olan yakınlığı, kendisinin odak noktasına alınmasının nedenlerini oluşturmaktadır. Ulus inşası süreçlerinin en kritik boyutunu ulusun tanımının ve ayırt edici niteliklerinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Roman türündeki eserler, ulusa ilişkin tanım ve içeriğin kitleselleşmesi konusundaki işlevsel vasfı ile önemsenmektedir. Özellikle Erken Cumhuriyet Dönemi'nde yayımlanmış olan eserler, ulusa karşılık gelen“biz”in ortaklıklar çerçevesinde ve“öteki”ye atıfla tanımlanmasında kapsamlı bir tablo sunmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde sırasıyla ulus inşasının kuramsal arka planı ile Türk milliyetçiliğinin tarihsel gelişimi konu edilmektedir. Üçüncü Bölüm'de, edebiyatın siyasal boyutu ile roman türünün milliyetçilikle olan bağının ortaya konmasına çalışılmaktadır. Çalışmanın son iki bölümü, romanlara yansıyan biçimiyle“biz”ve“öteki”nin genel özelliklerini ele almaktadır. Anahtar Sözcükler Ulus inşası, Roman, Türk Milliyetçiliği, Edebiyat, Erken Cumhuriyet Dönemi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate and analyse the role of novels in Turkish nation-building process between 1923-1938. Theoritical background of the thesis applies to modernist nationalism theories and discusses Turkish experience as a case which nation is created by nationalism. As a result of this perspective, this study gives importance to instruments about nation-building process and discusses the novels that published between 1923-1938 with their contribution to this project. Characteristics of novel as a literary genre, its relation with modernism and politics, and intersection of its historical background with nationalism are main reasons about focus decision. Determination of nation's definition and distinctive features are critical aspects of nation-building. Novels are essential about this aspect and have importance about popularization of nation's content. Particularly, Early Republican novels presents a comprehensive view by defining“we”with referance to commonalities and referance to“other”with its opposition to us. In the first and second chapters of thesis, theoratic background of nation-building and historical background of Turkish nationalism has been discussed. Third chapter of the study attempts to present the politic character of literature and links between novels and nationalism. Lastly, fourth and fifthe chapters of study focuses the role of novels by discussing its content about“we”and“other”.