Toplumsal cinsiyet açısından yeniden evlenmeler: Kadın ve erkekler gözünden niteliksel bir inceleme
Remarriage from the point of gender:A qualitative research through the eyes of women and men
- Tez No: 380085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, kadınlar ve erkekleri boşanmadan sonra yeniden evlenmeye götüren nedenlerin, toplumsal cinsiyet perspektifiyle ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Boşanmadan sonra yeniden evlenen 20 katılımcı ile (10 kadın ve 10 erkek) fenomenolojik yaklaşım temel alınarak yapılan derinlemesine görüşmelerle veriler oluşturulmuştur. Görüşmelerde katılımcıların ilk evlilik nedenleri, boşanma ve yeniden evlenme süreçleri ve yeniden evlenmeyle oluşan ailelerine yönelik değerlendirmeleri alınmıştır. Araştırma sonuçları, boşanmadan sonra kadınlar ve erkeklerin toplumsal cinsiyetin neden olduğu toplumsal baskıyı hayatlarının her alanında hissettiklerini ve bu durumun yeniden evlenme kararı almalarında oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Boşanan erkekler, boşanmanın sosyal anlamda bir başarısızlık olarak algılandığını ve“önceki hayatlarına”geri dönmek için yeniden evliliği değerlendirdiklerini ifade etmişlerdir. Kadınlar ise, boşanmadan sonra tek ebeveyn ya da boşanmış kadın olarak yaşamanın toplumsal olarak damgalanmaya açık bir etki yarattığını dile getirmişler ve bu süreçte cinsel bir obje olarak görüldüklerini söylemişlerdir. Bunlara ek olarak, yeniden evlenme ile ilgili ülkemizdeki araştırma sayısının yetersiz olması nedeniyle, araştırma bulguları arasında, katılımcıların yeniden evlenme sonucunda oluşan ailelere yönelik değerlendirmelerine de yer verilmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal hizmet kuram ve uygulamasına ve sosyal politika hizmetlerine yönelik öneriler bağlamında araştırma sonunda tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Evlilik, Boşanma, Yeniden Evlenme, Toplumsal Cinsiyet, Sosyal Hizmet,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to figure out the reasons leading to remarriage after divorce with gender perspective with special reference to divorced men and women. In the research it was used qualitative methodology. The data of the research has been formed with phenomenological approach based interviews with 20 participants (10 men and 10 women) who married after divorce. Interviews include participants' assessments about the first marriage, divorce and remarriage process and their families formed by the remarriage. The results of the research show that, after divorce, men and women feel the social pressure caused by the gender, all areas of their life and this situation plays an important role on making decision on te remarriage. men have expressed that, being a divorced person is perceived as a failure in the social context and they evaluated the remarriage as a return the their“previous life”. Women have indicated that, living as a single parent or divorced woman create a clear impact for the social stigmatization and they were seen as a sexual object during this process by the society. In addition to these findings, due to the lack of researches related with the subject, in the study it has been given place to opinions of the participants abut their families formed by the remarriage. the findings of the research hes been discussed in the context of the social work theory / practice and social policy at the end of the study. Key Words Marriage, Divorce, Remarriage, Gender, Social Work,