Iran's motivations for maintaining its nuclear program
İran'ın nükleer programını sürdürmesindeki motivasyonları
  1. Tez No: 380083
  2. Yazar: ERDAL BAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İran'ın nükleer programı, ülkenin nükleer faaliyetlerinin bir kısmının gizli olarak yürütüldüğünün ortaya çıkması sonrasında uluslararası bir mesele haline geldi. İran'ın nükleer program hakkında kaygılı devletler, İran'ı nükleer faaliyetlerden vazgeçirmek için yaptırım uygulamaya başladılar. İran, söz konusu yaptırım kararları nedeniyle özellikle ekonomik açıdan zarar görmesine rağmen nükleer faaliyetlerine devam etmektedir. Bu tez, İran'ın nükleer programını sürdürmesindeki motivasyonlarını açıklamaya çalışmaktadır. Bu amaçla, bu tezde nükleer silahların yayılmasının nedenlerini açıklamaya yönelik teorik yaklaşımlardan yararlanılmıştır. Bu çerçevede temel olarak Scott Sagan tarafından ortaya konulan sınıflandırma (Üç Model Yaklaşımı) kullanılmaktadır, çünkü bu konuda var olan tüm teorik yaklaşımları İran'ın nükleer programına uygulamak bu çalışmanın kapsamının ötesindedir. Güvenlik Modeli, İç Politika Modeli ve Norm Model, İran'ın nükleer faaliyetlerinin farklı boyutlarının anlaşılması için kullanışlı araçlar sunmaktadır. Zira İran'ın nükleer programını sadece güvenlik boyutu ile ele almak bu meselenin dar bir çerçevede değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Bu tez, İran'ın nükleer programını sürdürmesinde iç politik yapısının (bilimsel, siyasi ve askeri aktörlerin) ve nükleer teknolojinin İranlılar açısından taşıdığı sembolik değerin önemli motive edici unsurlar olduğunu öne sürmektedir. Key words Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Az Zenginleştirilmiş Uranyum (LEU), Yüksek Zenginleştirilmiş Uranyum (HEU), Ek Protokol, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi
Özet (Çeviri)
Iran's nuclear program has become an international issue after the emergence of the secret execution of a portion of its nuclear activities. Countries which were concerned about Iran's nuclear program began to implement sanctions to discourage Iran's nuclear activities. Although Iran harmed by sanction resolutions, particularly in terms of economy, continued its nuclear activities. This thesis is trying to explain Iran's motivations for maintaining its nuclear program. For this purpose, it has benefited from the theoretical approaches to explain the reasons for the proliferation of nuclear weapons in this thesis. Categorization that revealed by Scott Sagan(Three Models Approaches) is used; because applying all existing theoretical approaches to Iran's nuclear program is beyond the scope of this study. The Security Model, Domestic Politics Model and Norms Model provide useful tools for the understanding of different dimensions of Iran's nuclear activities because consideration of the Iran's nuclear program only with the security aspect, leads to the assessment of this issue in a narrow scope. This thesis argues that Iran's domestic political structure (scientific, political and military actors) and symbolic value of the nuclear technology in terms of the Iranians are significant motivating components for maintaining its nuclear program. Key Words Non-Proliferation Treaty(NPT), International Atomic Energy Agency (IAEA), Low-enriched Uranium (LEU) ,Highly-enriched Uranium (HEU), Additional Protocol, Non-Proliferation