Seri evlilik yapan bireylerin ilk ve ikinci evliliğini yapmış bireyler ile nesne ilişkileri, yansıtmacı özdeşleşim, savunma mekanizmalarının düzeyi, psikolojik belirtiler ve ilişki doyumu açısından karşılaştırılması: Nesne ilişkileri çift terapisi modeli çerçevesinde bir inceleme
The comparison of individuals having serial marriages with individuals in their first and second marriages in terms of object relations, projective identification, level of defense mechanisms, psychological symptoms and relationship satisfaction: an evaluation in the frame of object relations couple therapy model
  1. Tez No: 380097
  2. Yazar: HEJAN EPÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SOYGÜT PEKAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı seri evlilik yapan bireylerin, ilk ve ikinci evliliğini yapmış bireylere göre, nesne ilişkileri, yansıtmacı özdeşleşim, savunma mekanizmalarının düzeyi, psikolojik belirtiler ve ilişki doyumu açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi, üç ve üzeri evlilik yapan bireyler ile karşılaştırma grubu olarak ilk evliliklerini yapmış, en az 5 yıldır evli olan bireyler ve boşanma nedeni ile evliliği sonlanmış, ikinci evliliklerini yapmış 182 bireyden oluşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, katılımcılara Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği, Paulson Gündelik Yaşam Envanteri, Savunma Biçimleri Testi, Semptom Değerlendirme-45 Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve son olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu verilmiştir. Sonuçlar, seri evlilik yapan bireylerin hem birinci, hem de ikinci evliliğini yapmış kişilere göre, nesne ilişkilerinin yabancılaşma, güvensiz bağlanma ve benmerkezcilik alt ölçeklerinden seri evlililer lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, seri evlilik yapanlar, gerçeği değerlendirme boyutunun, gerçekliğin bozulması alt ölçeğinde sadece birinci evliliğini yapmış kişilere göre, algıların belirsizliği alt ölçeğinde ise hem birinci, hem de ikinci evliliğini yapmış kişilere göre anlamlı bir şekilde daha yüksek puan almışlardır. Buna ek olarak, seri evlilik yapanların, zulmedici anneye karşı bebek ve zulmedici bebeğe karşı anne alt ölçeklerinden birinci ve ikinci evliliğini yapmış kişilere göre daha yüksek, depresif konum boyutundan ise daha düşük puan aldığı görülmüştür. Buna paralel olarak, seri evlilik yapanların birinci evliliğini yapmış bireylere göre ilkel savunmaları daha çok, nevrotik savunmaları ise hem birinci, hem de ikinci evliliğini yapmış kişilere göre daha az kullandığı bulunmuştur. Ayrıca, seri evlilik yapan bireylerin ilişki doyumunun her iki gruptan da daha düşük olduğu görülürken, psikolojik belirtiler açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Son olarak, seri evlilik yapan bireylerin ilişki doyumuna yönelik hiyerarşik regresyon analizi sonuçları, zulmedici bebeğe karşı anne, nevrotik savunmalar, gerçekliğin bozulması ve güvensiz bağlanma değişkenlerinin anlamlı bir şekilde bağımlı değişkeni yordadığını göstermiştir. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Seri evlilik, nesne ilişkileri, yansıtmacı özdeşleşim, savunma mekanizmaları, ilişki doyumu, psikolojik belirtiler, Nesne İlişkileri Çift Terapisi
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to compare serial marriers with first and second marriers in terms of object relations, projective identification, level of defence mechanisms, psychological symptoms and relationship satisfaction. Sample of this study is consisted of 182 indivuals who got married three or more times and twice (post-divorce) and once that have had at least 5 years of marriage. For this purpose, Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, Paulson Daily Living Inventory, Defence Style Questionnaire-40, Symptom Assessment Questionnaire-45, Relationship Assessment Scale were given to the participants. Results indicated that, serial marriers had statiscially higher scores on alienation, insecure attachment and egocentricity subscales than both first and second marriers. Similarly, it was seen that serial marriers had higher points on subscale of reality distortions than first marriers and on subscale of uncertanity of perception than both first and second marriers. In addition to that, it was seen that serial marriers had higher scores on subscales of persecuting mother to infant and infant to persecuting mother, lower scores on subscale of depressive position than first and second marriers. In parallell to this, it was found that while serial marriers were using primitive defence mechanisms more than first marriers, neurotic defences were seen more in both first and second marriers. Also, while the relationship satisfaction of serial marriers was found to be higher than other groups, there were no significant differences between the psychological symptoms of serial, first and second marriers. Lastly, the results of hiyerarchical regression analysis for indicating relationship satisfaction of serial marriers revealed that variables of infant to persecuting mother, neurotic defences, reality distortions and insecure attachment significantly predicted dependent variable. The findings of the study disscussed in the light of literature. Key Words Serial marriage, object relations, projective identification, defence mechanisms, relationship satisfaction, psychological symptoms, Object Relations Couple Therapy