Çocuk diş hekimliğinde genel anestezi gereken olgularda İ. V. propofol ve ketamin kullanımının karşılaştırmalı olarak araştırılması
- Tez No: 38012
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
101 ÖZET Bu çalışma, dental tedavileri için iletişim kurmanın çoğu kez mümkün olamadığı, sedasyon yöntemlerinin de çözümleyemediği, mutlak genel anestezi zorunluluğu olan handikaplı çocuklarda ideal, güvenilir ve konforlu bir ambulatuar genel anestezi yöntemi oluşturabilmek için planlanmıştır. Bu amaçla yaygın kullanımı olan ketamin ile pediatrik alanda yeni bir anestezik ajan olan propofol anestezi indüksiyonu ajanı olarak kullanılarak etkinlikleri ve güvenilirlikleri karşılaştırılmıştır. 14 handikaplı çocuğa 5 müdahale için indüksiyon ajanı olarak propofol (Diprivan®), 13 handikaplı çocuğa da 15 müdahale için ketamin (Ketalar®) indüksiyon ajanı olarak verilmiştir. Tüm uygulamalarda anestezilerin idameleri %66 nitrözoksit (N2O) ve %33 Oksijen (Cb) verilerek ve %0.5-1'lik halothan (Fluothane®) ile desteklenerek sağlanmıştır. Çalışmamızda yer alan yaşlan 3 ile 15 arasında değişen toplam 27 hastanın 16'sı erkek 11 'i ise kız çocuğuydu. Bu hastaların 10 adedi mental yetmezlikli, 7 adedi yoğun anksieteli, 3 adedi serebral palsi'li, 2 adedi Down's sendromlu, 1 adedi otistik ve 4 adedi de çene kırığı repozisyonu gibi dental girişim yönünden genel anestezi gereksinimi duyulan çocuklardı. Tüm bu çocuklarda genel anestezi altında toplam 78 adet konservatif dental tedavi, 92 adet diş çekimi ve 5 adet çene kırığı repozisyonu gerçekleştirildi. Anestezi süresince hastaların kalp atım sayılan, sistolik, diastolik kan basıncı değerleri ve kan oksijen doygunlukları izlenmiştir. Anestezi sonrasında ise hastalann gözlerini açabilme, basit emirleri yerine getirebilme, ambulasyonlan için geçen derlenme süreleri ve bu esnada görülen yan etkiler kayıt edilmiştir. Tüm bulgulanmızın istatistiksel değerlendirmeleri Minitab hazır programındaki“Mann Whitney Confidence interval and Test”metodu ile102 yapılmıştır. Çocukların yaşları, kiloları ve operasyon süreleri kendi içinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p>0.05). Hemodinamik değişikliklerini izlediğimiz hem propofol hem de ketamin gruplarında, anestezi boyunca kalp atım hızında anestezi öncesi başlangıç değerine göre anlamlı artışlar (p0.05). Diastolik kan basıncı takiplerinde ise ketamin ve propofol grubunun aynı zaman intervallerindeki ortalama diastolik kan basıncı değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığını gözlemledik (p>0.05). Her 2 preparat için aynı zaman dilimlerinde yaptığımız kan oksijen doygunluğu kıyaslamasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığım (p>0.05) ve olguların hiçbirinin kan oksijen doygunluğu değerinin hipoksi (%85) düzeyine ulaşmadığını tespit ettik. Sistolik kan basınçlarının takiplerinde ise karşılaştığımız tablo, propofol grubunda anestezi öncesi başlangıç değerine göre indüksiyonu izleyen 2.
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY i This study is planned in search for an ideal, cdmfortable,and safe out patient general anaesthetic agent for dental treatment procedures of the handicapped children who are so unmanageable, who can not be treated in normal dental settings and sedation can not solve. We studied and compared the efficacy and safety of ketamine, a well known anaesthetic agent and a new anaesthetic agent in pediatric field, called propofol. Propofol (Diprivan®) is administered to 14 handicapped children for 15 procedures and ketamine (Ketalar®) is administered to 13 handicapped children for 15 procedures as induction agents, all of the anaesthesias were maintained with %66 nitrous-oxide (N20),%33 Oxygen (02) and %0.5-%l halothan (Fluothane®) combinations. The ages of the 27 children in our subject group ranged between three and fifteen. 16 of them were boys and 11 of them were girls. 10 out of 27 were mentally retarded,7 were over-anxious,3 had cerebral palsy, 2 had Down's syndrome, 1 was an autistic and 4 children needed general anaesthesia for mandibular or maxillary facture repositions. Total of 78 conservative dental treatments, 92 tooth extractions and 5 mandibular (or maxillary) fracture repositions were done. During anaesthesias, the heart rates, sistolic, diastolic blood pressures and the arterial oxygen sturations were examined. At the end of each anaesthesia,during the recovery period, the time to open patient's eyes,time to respond simple commands, the ambulation times and the side effects were examined and noted; The statistical evaluations of our data were done according to“Mann- Whitney Confidence Interval and Test”method. The ages, weights and the operation durations did not show a statistically significant difference (p>0.05). The heart rate values showed statistically significant rises during anaesthesias with respect to the initial values before anaesthesias both in the105 propofol and the ketamine groups (p0.05). Comparing the arterial oxygen saturation mean values of the two drug groups, at the same time intervals, again no statistically significant difference was detected (p>0.05).Also the arterial oxygen saturation values never dropped to hypoxy limits in either of the drug groups.