Uyumsuz çocuk hastalarda genel anestezi ve bilinçli sedasyon tekniklerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparatively evaluation of conscious sedation and general anesthesia techniques in pediatric dental patients.
  1. Tez No: 193762
  2. Yazar: MAHMOUD FAYTROUNY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uyumsuz Çocuk Hastalarda Genel Anestezi ve Bilinçli Sedasyon TekniklerininKarşılaştırılmalı DeğerlendirilmesiMahmoud FAYTROUNYÇalışmamızda diş hekimi ile uyum sağlayamayan, kaygılı çocuk hastalarda iki farklı dozdaverilen hidroksizin hidroklorürün, inhalasyon sedasyonu ile birlikte kullanıldığında sedatifetkisinin belirlenmesi, sedasyon uygulamalarının genel anestezi uygulamalarıyla fizyolojikparametrelere etkileri, yapılan tedaviler açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, yaşları 31-120 ay arasında değişen, 60 sağlıklı çocuk hasta dahil edildi.Sedasyon grubundaki hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalararandevu saatlerinden 24 saat önce, 20 mg oral hidroksizin hidroklorü (Atarax Şurup-UCB )verildi. Operasyon gününde her iki gruptaki hastalara 3,7mg/kg oral hidroksizin hidroklorüriçirildi. Sedasyon inhalasyon sedasyonu ile desteklendi. Uygulamalar sırasında oksijensaturasyonu ve kalp atım hızı, nabız oksimetresiyle, sedasyonun derinliği ve çocuğundavranışları Ramsay Sedasyon Skorlaması, Houpt Sedasyon Skorlaması ve Wilton DavranışSkalaları kullanılarak, ölçüldü.Sedasyon gruplar arasında, hastalarının davranışları açısından istatistiksel olarakanlamlı bir fark bulunmamıştır.Birinci grupta yer alan hastaların daha iyi sedatize oldukları saptanmıştır.Genel anestezi grubunda yer alan hastalarda kusma, bulantı, yutkunma zorluğu vepostoperatif ağrı daha fazla gözlenmiştir.Genel anestezi grubunda yapılan tedavilerin sedasyon grubuna göre daha fazla olduğu,ancak tedavi süresinin de daha uzun olduğu saptanmıştır.Çalışma sonuçlarımız genel olarak değerlendirildiğinde, çocuk diş hekimliğinde,hidroksizin hidroklorürün bilinçli sedasyon uygulamalarında etkili bir sedatif ajan olduğu,sedasyon ve genel anestezinin uzman, eğitimli personel ve uygun donanım bulunmasıkoşuluyla güvenle kullanılabilecek bir yöntemler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Comparatively Evaluation of Conscious Sedation and General Anesthesia Techniques inPediatric Dental Patients.Mahmoud FAYTROUNYIn our study it was aimed to compare the dental treatment of anxious children, who weresedated by using two different dosage of hydroxyzine hydrochloride with those treated undergeneral anesthesia, with respect to sedative efficiency feature, the effect of sedation andgeneral anesthesia on the patient?s physiologic parameters.The study included 60 healthy children with an age range 31-120 months. The sedationgroup was divided at random into two groups. The patients in the first group, 24 hourspreoperatively, were given 20 mg of oral hydroxyzine hydrochloride (Atarax Şurup-UCB).On the operation day the patients of both groups were given 3,7 mg/kg oral hydroxyzinehydrochloride and supported by inhalation sedation. Blood oxygen saturation and heart pulserate were monitored and the degree of sedation and behavior were measured using Ramsaysedation, Houpt sedation and Wilton behavior scales.There was no significant difference between behavioral attitude and the sedation degreeof the patients of the sedation groups.The patients of the first group were more deeply sedated then those of the secondgroup.Postoperatively the patients that were treated under general anesthesia suffered morevomiting, nausea, swallowing disturbances and pain.More dental treatments were recorded under general anesthesia. However the longesttreatment period was determined in this group.Overall evaluations of the results showed that hydroxyzine hydrochloride is an effectivesedative ajent.When done by well trained dentists and with the usage of optimalarmamentarium, sedation and general anesthesia are safe and appropriate methods of treatingin pediatric dentistry.