İskeletsel ve dişsel ön açık kapanış vakalarında ağız dışı dikey çenelik (Vertical chin-cap) uygulmasının çene yüz iskelet morfolojisi ve dentoalveolar yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 38020
  2. Yazar: M. KUDRET EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN N. İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İskeletsel ve dişsel açık kapanış vakalarının erken dönem tedavisinde kullanımı önerilen, dikey çeneliğin dentoalveolar bölgeler ve iskelet yapıların büyüme ve gelişim yönlerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmanın materyalini iskeletsel ve dişsel açık kapanışa sahip, iskeletsel ve dişsel 1. veya 2. sınıf yapıda 36 bireyin.araştırma süresi başlangıcında ve sonunda alınmış ikişer adet lateral sefalometrik grafileri ve el-bilek grafileri oluşturmaktadır. Tedavi grubu bireylerinin araştırma başı kronolojik yaş ortalaması 9.49 yıl (9 yıl 6 ay),kontrol grubu kontrol başı kronolojik yaş ortalaması 11.04 yıl (11 yıl)dır. Tedavi grubunu oluşturan 18 bireye.günde ortalama 16 saat süreyle ve tek tarafta 400 gram kuvvet uygulayan dikey cenelik kullandırılmıştır.Bu grupta ortalama araştırma süresi 0.756 yıl (9 ay 4 gün)dır.Kontrol grubunu oluşturan 1 8 bireyin ortalama kontrol süresi 0.775 yıl (9 ay 1 1 gün)dır. Araştırma guplarını oluşturan tedavi ve kontrol grubu bireylerinin araştırma başı ve sonu lateral sefalometrik grafileri üzerinde 25 ölçüm yapılmış;el-bilek grafileri üzerinde kronolojik yaş ve kemik yaşları değerlendirilmiştir. Her iki grupta, değişkenlerde.araştırma süresi içinde oluşan değişikliklerin önem kontrolunda eşleştirilmiş (t) testi değişkenlerde görülen68 değişimlerin gruplararası karşılaştırılmalarında ise student (t) testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre;tedavi grubunda alt çene düzlem eğiminin ortalama 2.1 derece küçüldüğü, palatal düzlem eğim açısının büyüdüğü.eklem açısının küçüldüğü.alt çenenin ileri yön büyümesinin arttığı.alt ön yüz ve toplam ön yüz yüksekliklerinin azaldıkları.alt arka dentoalveolar yüksekliğin azaldığı.overbite'da ortalama 4.6 mm artış sağlandığı ve tedavi grubunda görülen bu değişikliklerin.kontrol grubundaki değişikliklerden biyometrik olarak önemli düzeyde farklı oldukları ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada.dikey çeneliğin alt çenenin aşağı-arka yöndeki büyümesinin öne-yukarı yöne değiştirmesinde, ön yüz yüksekliğinin azaltılmasında, alt arka dentoalveolar bölgenin intrüzyonunda ve açık kapanışın düzeltilmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,with the purpose to examine the effect of the vertical chin-cap which was recommended in the early treatment of skeletal and dental anterior open-bite cases on the growth and development of the dentoalveolar and skeletal structures.the material was consisted of the lateral cephalograms and the hand-wrist radiographs taken prior to and after the investigation period from 36 subjects having skeletal and dental open-bite with skeletal and dental classl or class2 malocclusions. The mean chronological age in the study group was 9.49 years(9 years 6 months) where 1 1.04 years (1 1 years) in the controls at the beginning of the investigation. In the study group consisted of 18 subjects.the vertical chin-caps instituting 400 grams of force on one side were worn with a mean of 16 hours per day. In this group the mean study period was 0.756 years (9 months 4 days) where in the control group the mean control period was 0.775 years (9 months 1 1 days). On the before and after investigation lateral cephalograms of both the study and control subjects 25 measurements were done.and the chronological and the skeletal ages were evaluated on the hand-wrist radiographs. he significancy control of the differences occurred in the parameters in both groups were done by paired t test where the comparison and the control of the significancy of those differences occurred in two groups were evaluated by the students t test.70 The results of this study showed that a reduction of 2.1 degrees in the mandibular plane angle/increase of palatal plane angle.decrease of the joint angle.increase of the forward growth of the mandible.decrease of the total and lower anterior facial height and an increase of 4.6 millimetres in over-bite in the treatment group were differed statistically significant from those of the controls. In this study.it was concluded that the vertical chin-cap was effective in changing the backward and downward growth of the mandible to the forward and upward direction, reducing the anterior facial height.intruding the lower posterior dentoalveolar region and correcting the open-bite.