Kemik içi ankraj mekanikleri ile dikey yön kontrolünün dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Assessment the effects of vertical direction control of the dentofacial structures with intrabony implant mechanics
  1. Tez No: 316825
  2. Yazar: MUHAMMET EMRAH EMRAL
  3. Danışmanlar: PROF. HALUK İŞERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı dik yön boyutları artmış ön açık kapanış anomalisine sahip bireylerde maksillada posterior alveoler yapılara yerleştirilen mini vida ankrajından faydalanılarak nikel titanyum yaylar aracılığı ile yapılan açık kapanış tedavisinin dişsel ve iskeletsel etkileri incelemektir.Araştırma materyalini 60 bireyden elde edilen klinik ve radyolojik kayıtlar oluşturmaktadır. Ön açık kapanışa sahip 11 erkek 19 kız, toplam 30 birey tedavi grubunu ve tedavi görmemiş dik yön boyutları artmış 11 erkek, 19 kız toplam 30 birey kontrol grubunu oluşturmuştur. Tedavi grubunu; ön açık kapanış anomalisine sahip, ön açık kapanışın en az 3 mm olduğu, daimi dişlenme döneminde bulunan, her iki çenede minimum seviyede çapraşıklığa sahip olan ve herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan bireylerden seçilmiştir. Tedavi grubunda ortalama yaş 15.40±1.93 yıl, kontrol grubunda ortalama yaş 14.60±1.74 yıldır. Kontrol grubu cinsiyet, iskeletsel olgunluk ve çeneler arası ilişki dikkate alınarak tedavi grubunda yer alan vakalara benzer özellik gösteren bireylerden oluşturulmuştur.Tedavi grubuna dahil edilen hastalardan tedavi başı (T1) ve mini vidalara kuvvet uygulanmasından 6 ay sonra (T2) lateral sefalometrik, panoramik ve periapikal filmler, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar elde edilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan bireylerin kontrol başı ve kontrol sonu olmak üzere 1 yıl arayla çekilen lateral sefalometrik ve el-bilek filmleri kullanılmıştır. Lateral sefalometrik filmler üzerinde 12 iskeletsel, 6 dişsel olmak üzere toplam 18 referans noktası belirlenmiştir. İskeletsel ve dental dokulara ait toplam 31 ölçüm yapılmıştır.Çalışma apareyi şu şekilde elde edilmiştir; maksiller premolar ve molar dişlere bantlar yerleştirilmiş ve aljinat ölçü elde edilmiştir. Alçı modeller üzerinde, premolar ve molar diş bantlarına 0.9 mm kalınlığındaki paslanmaz çelik kroşe telden ark telleri bükülmüş ve bu teller damak kubbesinin ortasında damak mukozasından 4-5 mm uzakta konumlanacak şekilde akrilik yastıkçık içerisine yerleştirilmiştir. Palatal aygıt maksiller arka grup dişlere cam iyonomer siman ile simante edilmiştir. Maksiller ikinci premolar ve birinci molar dişler arasındaki 2 mm x 9 mm boyutlarındaki mini vidalardan birinci molar diş bant tüpüne nikel-titanyum kapalı yaylar ile vertikal kuvvet uygulanmıştır. İntrüzyon kuvveti her iki tarafta da 400 gram olup bu miktar kuvvet ölçer ile her seans ölçülüp ayarlanmıştır.Lateral sefalometrik filmlerde tedavi ve kontrol gruplarına ait parametrelerin tanımlayıcı istatistiksel değerleri hesaplanmış ve grup içi ve gruplar arası farklılıklar sırasıyla eşleştirilmiş t-testi ve student's t-testi ile hesaplanmıştır.Referans noktalarının belirlenmesi, işaretlenmesi, referans noktalarına ait koordinatların bilgisayara girilmesi (digitize edilmesi) ve ölçümlerin yapılması ile ilgili olarak metod hatasını saptamak amacıyla toplam 30 adet sefalometrik film aynı araştırıcı tarafından tekrar çizilip ölçülmüştür. Elde edilen tekrarlama katsayılarının tüm paraetreler için yüksek olduğunu belirlenmiştir.Bireylerin dik yön boyutlarını ifade eden NSL/NL, NSL/ML açılarında ve sp-me, n-me boyutları tedavi grubunda önemli miktarda azalmış, tedavi ve kontrol grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı seviyede bulunmuştur. Mandibulanın anterior rotasyon yapmasına bağlı olarak s n sm açısında istatistiksel olarak önemli miktarda artış gözlenmiştir. Ayrıca, overbite miktarındaki azalma ile üst molar diş intrüzyon miktarı ve alt-üst kesici diş ekstrüzyonu istatistiksel olarak kayda değer seviyededir.Bu çalışma sonucunda dik yön boyutları artmış, ön açık kapanışa sahip hastalarda mini vida ankrajı kullanılarak dental ve iskeletsel olarak dik yön boyutlarının kontrol altına alındığı ve açık kapanışın başarılı olarak tedavi edildiği belirlenmiştir. Mini vida kullanımı ön açık kapanış vakalarında hasta kooperasyonu gerektiren ağız içi ve dışı aygıt kullanımı zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu durum, tedavi süresini kısaltmakta ve tedavinin başarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the dental and skeletal effects of nickel-titanium coil spring posterior vertical traction applied from mini screws inserted in the maxillary posterior dentoalveolar structures in anterior open bite cases.The study was carried out on 60 individuals. Study sample was consisted of 11 boys and 19 girls with anterior open bite and untreated 11 boys and 19 girls served as the control subjects. The treatment group patients were in permanent dentition stage with anterior open bite malocclusion. The patients with minimum 3 mm open bite, mild crowding in maxillary and mandibulary dental arches with no systemyc disease were included to the treatment group.The mean ages of treatment and control groups were 15.40±1.93 and 14.60±1.74 years respectively. The control group subjects were resembled the treatment group subjects according to the gender, skeletal maturity and intermaxillary relationship.Lateral cephalometric, panoramic and periapical radiographs and orthodontic photographs were obtained from each patient at the start of treament (T1), and 6 months after force application (T2). The lateral cephalometric and hand and wrist radiographs were analyzed at the start and end of 1 year follow-up period in the control group. 12 skeletal and 6 dental landmarks were described and 18 parameters were measured to analyze the skeletal and dental changes.A modified custom made palatal appliance was constructed in each patient. As the first stage of construction of the palatal appliance, premolar and molar bands were adjusted and then an alginate impression was taken. Premolar and molar bands were placed on the alginate impression. Then, orthodontic plaster models were obtained. 0.9 mm stainless steel wires were bended from the premolar and molar bands through the midpoint area of the palate and an acrylic pad was constructed and fixed to the wires 4-5 mm above the palatal tissue. Palatal appliance was cemented to the maxillary posterior teeth with glass ionomer cement. Intrusion force was then applied bilaterally between the mini screw (2mm x 9 mm) which was inserted between second premolar and first molar teeth and the upper first molar by using nickel titanium closed coil spring. Intrusion force was 400 gram on each side and measured by gauge and adjusted in each appointment.The descriptive statistics of the treatment and control groups have been calculated for the lateral cephalometric measurements and then intra- and inter- group differences were evaluated by using the paired and student?s t-tests respectively.Method error coefficients were calculated and found high for all parameters.NSL/NL, NSL/ML angles and sp-me, n-me measurements were decreased in the treatment group and the difference between treatment and control groupd were statistically significant. s n sm angle was increased due to mandibular anterior rotation in the control group. Maxillary molars were significantly intruded and the lower and the upper incisors were statistically extruded. Overbite was significantly decreased in relation to the above findings in the treatment group.Findings of this study indicated that anterior open bite malocclusion was treated successfully with vertical posterior loading on the posterior dentoalveolar structures by using mini screws. The advantages were no need for extra and intraoral appliances which requires patient compliance, shorter treatment time and successful treatment outcome.