ABD'nin Suriye krizi politikasında Türkiye'nin yeri (2011-2014)
USA foreign policy during the Syrian crisis and Turkey's place (2011-2014)
- Tez No: 380219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜLTEKİN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Suriye'de Arap Baharı'nın başlamasından itibaren Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidardan ayrılması gerektiğini belirten Amerika Birleşik Devletler'nin (ABD) daha sonraki zamanlarda Suriye politikasındaki iniş çıkışları, Amerikan Kongre'sinin askerî güç kullanımına yetki vermediği için ABD Başkanı Obama'nın Suriye konusunda izleyeceği siyasetin belirsizliği, Türkiye'nin güney komşusu Suriye'ye yönelik politikası nedeniyle bölgede ve uluslararası camiada yalnızlaştığı iddiası gündemdeki yerini korurken ABD ile ortaya çıkan görüş ayrılığı ele alınmaktadır. Türkiye, Suriye'ye askerî müdahale isterken ABD bunu, Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasına rağmen reddediyordu. Bu yüzden Türkiye, Suriye krizinin sonuçlarıyla tek başına yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu çalışmada, ABD'nin Suriye krizinde Türkiye ile nasıl ayrıştığı ve Suriye krizi gölgesinde Türkiye'nin Ortadoğu politikasının nasıl değiştiği anlatılmaktadır. Anahtar Kelimleler : Türkiye, ABD, AK Parti, Suriye Krizi
Özet (Çeviri)
In this study, we will discuss American foreign policy toward the current Syrian crisis, since the start of popular protests against the Syrian regime, what are the attitudes and decisions taken by the American administration in order to stop the fighting and the imposition of a political solution. Will also be in this study discuss the role and place of Turkey in the Syrian crisis, the current terms of the American position oscillating towards what is happening in Syria killings of civilians and the destruction of dozens of Syrian cities, at a time when Turkey is betting where the position of the American firmer against the regime of Bashar al-Assad. In this study, we will take a light on Turkey's place in American foreign policy and how it was reneging on promises and words that were repeated by President Barack Obama to hand the departure of Bashar al-Assad from power and how it fell and left Turkey blown harbingers of the Syrian crisis. Key Word : Turkey, USA, AK Party, Syria