Türkiye'de organ naklinin karşılaştığı tıbbi ve hukuki sorunların belirlenmesi ile organ nakli kalitesinin geliştirilmesi ve bir araştırma
Determination of medical and legal problems faced by organ transplantation in Turkey on quality improvement of organ transplantation and research
  1. Tez No: 380223
  2. Yazar: AYGÜN TOMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yaşadığımız çağda gelişen bilim ve teknoloji organ naklini mümkün kılmıştır. Son dönem organ hastalığı olanların hayatta kalmaları nakil yapımına bağlı olduğundan bu konudaki talep artmaktadır. Organ nakli bugün hâlâ birçok hastalık için yegâne tedavi metodu olarak görülmekte ve uygulanmaktadır. Tüm dünyada organ bağışı ihtiyacı karşılamaktan uzak olmakla Türkiye' de durum gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir ve bu ülkelerde organ naklinin çoğunluğu kadavradan karşılanmakta iken ülkemizde canlıdan karşılanmaktadır. Araştırmada veriler, hastanede çalışan sağlık profesyonellerine yönelik hazırlanan anket formu uygulanarak toplandı. Araştırmadan elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS for Windows 21.0 programı kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma, yüzdelik kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With the increase in the number of transpantable organs and tissues as well as improvements in survival rates with transpantations a result has been a severe shortage of organ donors. Organs for transplantation are usually obtained from living genetic relatives or from heart beating cadavers.Unfortunately ,these sources have so far been unable to keep up with demand. Organ transplantation is still been accepted and implemented as the unique tratment method for many illnesses. The organ donation rate is far from satisfaction of the necessity all around the world, even the situation in Turkey is worse than the developed countries. Whereas cadavers are mostly used in those countries, living organisms are used for organ transplantations in Turkey. For evaluating the findings of the research, SPSS for Windows 21.0 Program has been used.