İşe alım sürecinde kişilik envanteri kullanımının doğru personel seçimindeki rolü üzerine bir araştırma
A survey about the impacts of using personality tests in the recruitment process on hiring the right employee
  1. Tez No: 380222
  2. Yazar: SİNEM GİDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, personel seçim sürecinde kullanılan kişilik envanteri uygulamasının, doğru personelin işe alınmasına etkisi incelenmiştir. İşletmelerin, karlılık, devamlılık ve başarı hedeflerini yakalayabilmesi; doğru seçilmiş, nitelikli personelleriyle doğrudan ilişkilidir. Aday değerlendirme sürecinde; bilgi, tecrübe ve eğitim gibi temel kriterleri sağlayan kişiler arasından, kimin işletme için doğru personel olabileceğini, bireyin kişilik özellikleri belirlemektedir. Bireyin kişisel özelliklerinin ölçümlenip, değerlendirildiği kişilik envanteri; bilimsel bir psikoteknik yöntem olduğundan, doğru personel seçiminde, işe alım kararına güvenilir bir kaynak oluşturmaktadır. Özel bir işletmenin işe alım biriminde yapılan araştırmanın sonuçları, işe alım kararına etki eden kişilik envanteri kullanımının, doğru personel seçim oranını arttığını desteklemektedir. Anahtar Kelimeler : İşe Alım, Kişilik Envanteri, İnsan Kaynakları, Aday
Özet (Çeviri)
This study has examined the impact of the personality tests used in the recruitment process on hiring the right employee. Qualified employees directly relate to businesses' achieving the objectives of profitability, permanence and success. In the process of reviewing the job candidate, the personality traits of the individual determine the person who will be beneficial to the business among the others fulfilling the basic criteria such as knowledge, experience and education. Since the personality tests are a scientific and psychotechnical method, they are reliable sources for the hiring decision in terms of choosing the right employee. The results of a research conducted in the Recruitment Department of a private company support that the use of personality tests that affect the hiring decision increases the chances of choosing the right employee. Key Words : Recruitment, Personality Tests, Human Resources, Job Candidat